30 kwietnia w Muzeum Papiernictwa odbędzie się SPOTKANIE Z PIENIĄDZEM DUSZNIK ZDROJU.

Podczas imprezy otworzymy wystawę „Dusznicki pieniądz zastępczy 1918-1921” oraz będziemy promować nową monetę.

Wystawa „Dusznicki pieniądz zastępczy 1918-1921” będzie prezentowała dusznickie pieniądze zastępcze wydawane w latach 1918-1921. Część z nich to będące czasowo w obiegu bony różnych firm działających przed blisko 90 laty w Dusznikach, a część to „banknoty” nieobiegowe, wyemitowane przez władze Dusznik, w celu promowania tego miasteczka. Na „banknotach” widnieją największe atrakcje miejscowości, w tym widok rynku, domu zdrojowego oraz młyna papierniczego, który już w 1921 r. uznawany był za tutejszą osobliwość. Ciekawostką wystawy będą projekty banknotów, których jednak nigdy nie wydano (wśród nich jest również widok papierni).

Druga część imprezy to promocja świeżo wybitej monety „3 Zdroje” – wartości 3 zł. Na monecie widnieje dusznicka papiernia, która obecnie została uznana za jedną z największych atrakcji całego regionu. Podczas promocji będzie można wymienić 3 zł na 3 Zdroje.

Moneta będzie w obiegu od 1 maja do 31 sierpnia i w tym czasie można płacić nią w kilkunastu punktach w Dusznikach Zdroju. Przypuszczam jednak, że prędko cała emisja (20.000 szt.) stanie się obiektem zainteresowania licznych kolekcjonerów oraz turystów, którzy odwiedzą miejscowość.
Natomiast wystawa „Dusznicki pieniądz zastępczy 1918-1921” będzie do obejrzenia w Muzeum Papiernictwa tylko podczas zbliżającej się Majówki. Oczywiście oprócz tej wystawy będzie można obejrzeć zabytkowy młyn papierniczy z 1605 r., zwiedzić wszystkie wystawy oraz przyjrzeć się, jak niegdyś czerpano papier, a najodważniejsi ze zwiedzających będą mogli popróbować sił i zaczerpnąć własny arkusz papieru.

Zapraszamy

Maciej Szymczyk
Dyrektor Muzeum Papiernictwa