Kiedy planowaliśmy kolekcjonerskie spotkanie w Wadowicach nie wiedzieliśmy, że będzie to czas szczególny, czas, kiedy w tym małym miasteczku, malowniczo położonym nad Skawą, osobiście będziemy mogli podziękować za beatyfikację Jana Pawła II.

Członkowie naszego Koła Papafilistów przyjechali z różnych rejonów Polski: Bydgoszczy, Głubczyc, Zgorzelca i Wrocławia, by wspólnie z innymi kolekcjonerami papieskich walorów, przeżywać niezapomniane chwile przebywając w miejscach, gdzie na stałe odcisnęły się ślady stóp zarówno małego Lolka, jak i młodzieńca Karola oraz Papieża Jana Pawła II.


Byliśmy tam ”Gdzie wszystko się zaczęło…”, gdzie zaczęła się piękna droga ku świętości naszego Wielkiego Rodaka.

W przededniu 91.rocznicy chrztu świętego Jana Pawła II modliliśmy się przy chrzcielnicy w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Marii Panny.

W tym wadowickim kościele parafialnym, mieszczącym się obok rodzinnego domu, mały Lolek przyjął Pierwszą Komunię Świętą i Sakrament Bierzmowania. Tam było najważniejsze miejsce Jego spotkań z Bogiem. I właśnie tam, w jednym z ołtarzy umieszczono Relikwie Naszego Umiłowanego Ojca Świętego – kroplę Jego krwi.

Spacerując po Rynku i otaczających go uliczkach, trafiliśmy do kawiarni mieszczącej się w zabytkowym budynku na tyłach Bazyliki, by w stylowym wnętrzu rozkoszować się smakiem kremówek wspominanych z uśmiechem podczas jednej z wizyt papieskich w rodzinnym mieście.

Dzięki wspaniałym opowieściom przewodnika p. Janusza Jędrygasa mogliśmy poznać miejsca ważne dla Jana Pawła II – dom rodzinny, szkołę, gdzie obecnie mieści się Magistrat, Klasztor Karmelitów Bosych „Na Górce”, gdzie i my na czas pobytu w Wadowicach znaleźliśmy gościnę w Domu Pielgrzyma. Miejsce to, bardzo bliskie sercu dorastającego Karola, bo był z nim związany od najmłodszych lat, a w dniu Pierwszej Komunii Świętej przyjął karmelitański szkaplerz, który obecnie znajduje się w klasztornej gablocie.

       
Zwiedziliśmy również Kościół św. Piotra Apostoła z figurą Matki Boskiej Fatimskiej. Kościół ten stanowi wotum wdzięczności wadowiczan za wybór na Stolicę Piotrową Kardynała Karola Wojtyły oraz Jego cudowne ocalenie z zamachu w dnia 13 maja 1981 r. na Placu Św. Piotra w Rzymie.

Niesamowite wrażenie sprawia architektura tej świątyni, która z przodu przypomina Watykańską Bazylikę, a z tyłu, kiedy spoglądaliśmy na nią podążając malowniczo położonymi ścieżkami Drogi krzyżowej, pasterski góralski szałas.

Kolejnym miejscem, które nawiedziliśmy była Wystawa darów i fotografii ukazujących wspaniały dorobek pielgrzymiego trudu Ojca Świętego Jana Pawła II, przygotowana staraniem Sekretariatu Misyjnego Księży Pallotynów oraz dzięki przychylności kardynała Stanisława Dziwisza, w Kolegium Marianum na Kopcu. Z ogromnym zainteresowaniem oglądaliśmy eksponaty – prezenty, które Ojciec Święty otrzymał od przedstawicieli głów państw z całego świata, delegatów różnych instytucji oraz osób prywatnych. Dzięki bogatej dokumentacji na zdjęciach zobaczyliśmy tego Wielkiego Polaka wśród ludzi na różnych kontynentach – uśmiechniętego, zatroskanego i zawsze bliskiego tym, których napotkał na swojej drodze, bez względu na odmienność kultur, bariery językowe i strefy czasowe.

Bardzo mile spędzony, pełen przeżyć duchowych, pierwszy dzień pobytu w Wadowicach zakończyliśmy kolekcjonerskim spotkaniem w Domu Pielgrzyma. Wieczorne rozmowy, przy dźwiękach gitary i literackich tekstach (wszak członkowie naszego Koła są wszechstronnie utalentowani) z pewnością długo wszyscy będą wspominać.

W niedzielny poranek, po Mszy Św. udaliśmy się do Muzeum, gdzie na czas remontu przygotowano wystawę „Skarb mojego życia. Replika domu rodzinnego Jana Pawła II”. To była niesamowita podróż w czasy dzieciństwa i młodości przyszłego Papieża.

Poruszając się wśród domowych sprzętów z domu Wojtyłów, oglądając należące do Niego rzeczy osobiste i słysząc Jego głos wydawało się, że Błogosławiony Jan Paweł II jest tuż obok, że zaraz wyjdzie, by się z nami spotkać.

Nasza wspólna pasja „Jan Paweł II w kolekcjonerstwie” sprawiła, że  znaleźliśmy się w tym właśnie miejscu, by wspólnie przemierzać Jego śladami. Nasz wadowicki przyjaciel p. Bogusław, tak jak wielu z nas, zauważył, że należy się doszukiwać Jego ręki w tym spotkaniu, bo przecież to właśnie ON Jan Paweł II sprawił, że mogliśmy się tam spotkać.

Tymczasem ….
zostaliśmy zaproszeni przez prezesa wadowickiego koła PZF p. Bogusława Malca na kolekcjonerskie spotkanie, w którym uczestniczyli wadowiccy filateliści. W sympatycznej atmosferze we wnętrzach zabytkowej kawiarni, wymieniając się upominkami oraz wrażeniami z pobytu w mieście błogosławionego Jana Pawła II, mile spędziliśmy czas delektując również swe podniebienia (nie licząc już kolejnych kalorii) smacznymi kremówkami. Mamy nadzieję na dalsze kontakty i owocną współpracę na kolekcjonerskiej niwie.

Dla upamiętnienia tego naszego integracyjnego spotkania została przygotowana papieska kartka beznominałowa. Autorem tego projektu jest Tadeusz B. Marcin Denes. Kartka wydana została w nakładzie 100 sztuk z przeznaczeniem dla uczestników tego spotkania i wadowickich filatelistów.

Nasz pobyt, w tym uroczym miasteczku, zakończyliśmy zwiedzając w Muzeum Miejskim wyjątkową wystawę „Wadowice Karola Wojtyły”, na której zaprezentowano codzienne życie z czasów dzieciństwa późniejszego papieża. Wśród wielu eksponatów na naszą szczególną uwagę zasłużyły stroje uszyte na wzór tych przedwojennych, fotografie wadowiczan oraz szufladki zawierające ciekawe materiały, które mogliśmy zabrać ze sobą na pamiątkę i dołączyć je do biletów wstępu oraz innych kolekcjonerskich walorów, szczególnie cennych dla papafilistów.

I chciałoby się rzec, przypominając słowa Jana Pawła II, … Żal odjeżdżać. Niestety musieliśmy sobie powiedzieć: Do widzenia. Do zobaczenia na kolejnym kolekcjonerskim spotkaniu.

Zapraszamy już dzisiaj tych członków naszego koła, którzy tym razem z różnych powodów nie mogli być z nami. My postaramy się zorganizować kolejne spotkanie, bo warto być razem i wspólnie doświadczać takich niesamowitych przeżyć duchowych w gronie przyjaciół.

*****

Dom Pielgrzyma „Na Górce” był miejscem naszego spotkania:

Szlak Karola Wojtyły:

Spacery po Rynku wadowickim:

Kościół Wotywny i Golgota w ogrodzie kościoła p.w. Sw. Piotra Apostoła

Wadowickimi kremówkami wszyscy się rozkoszowaliśmy:

Papafilistyczne kolekcje powiększyły się o kolejne walory kolekcjonerskie:

Nasze wspólne zdjęcia: