W czwartek 15 października br. w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu uroczyście otwarto  kolejną wystawę zorganizowaną przez Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu – Koło Terenowe w Brzegu.

1. A60A3796

2. A60A3800

3. A60A3802

4. A60A3807

Okazją ku temu była obchodzona w tym roku 75 rocznica przybycia na Ziemie Zachodnie osadników z Kresów Wschodnich. Repatriacje w latach 40. ubiegłego wieku były dla milionów ludzi wielkim dramatem i pasmem nieszczęść. Przybyłym z Kresów naszym rodzicom i dziadkom niełatwo było się adaptować na obcej i nieznanej ziemi.

5. A60A3882

Można zapytać: dlaczego właśnie ten temat? Jedną z wielu odpowiedzi na to pytanie mogłaby być wypowiedź Hanny Krall w niedawno udzielonym wywiadzie. Znana reporterka zauważyła w nim, że ludzie chcą być zapamiętani. Istnieje potrzeba pamiętania, ale istnieje też bardzo głęboka potrzeba bycia zapamiętanym. Dlatego ludzie opowiadając o sobie i swoich najbliższych,  powierzając innym swoje historie, dają sobie szanse bycia zapamiętanym. I tu jest pole do działania dla wszelkiej maści pasjonatów i kolekcjonerów.

6. A60A3876

9. A60A3899

W bieżącym roku na brzeskiej wystawie kolekcjonerzy z Opolszczyzny i Dolnego Śląska przygotowali następujące ekspozycje:

 • Mariusz Kotkowski, Wrocław – „Stolica Ziem Odzyskanych – Wrocław – na pocztówce w okresie PRL-u”
 • Sławomir Wawrzyńczuk, Wrocław – „Herby miast, powiatów i gmin woj. dolnośląskiego, które wróciły do Polski po drugiej wojnie światowej”
 • Mirosław Misiak, Wrocław – „Stefan Pióro – pionier Wrocławia. Dokumenty z lat 1945-1948”
 • Tadeusz Parcej, Opole – „Pasterz na trudne czasy – ksiądz kanonik Dominik Wyrzykowski. Mąkoszyce 1946-1962”
 • Tadeusz Parcej, Opole – „Codzienne życie Kresowian na Ziemiach Zachodnich – zbiór fotografii”
 • Lucyna Gawroniuk, Tarnowiec – „Pamiątki rodziny Drozdowskich”
 • Bernard Florków, Michałowice – „Dokumenty rodzinne z Kresów”
 • Alicja Łuczak z d. Szawłowska, Mąkoszyce – „Z Kresów przez Indie na Ziemie Zachodnie”,
 • Edward Masłowski, Gostkowice, gm. Domaniów – „Muzeum SAMI SWOI – fragmenty wystawy”
 • Romuald Nowak, Brzeg – „Brzeg tuż po wojnie – zbiór fotografii”
 • Zdzisław Bagiński, Brzeg – „Dokumenty rodzinne z lat 40-tych i 50-tych XX w.”

Na wystawie – jak zawsze – dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się zaprezentowane przedwojenne i powojenne pocztówki miast kresowych a także miast na Ziemiach Zachodnich. Duże wrażenie robią serie wystawionych fotografii, np. tych pokazujących Brzeg tuż po wojnie ale też zdjęcia ukazujące m.in. przedmioty liturgiczne przywiezione do Mąkoszyc ze Wschodu przez księdza Dominika Wyrzykowskiego. Na innej z kolei ekspozycji możemy poznać niezwykłe losy Kresowian przybyłych na Ziemie Zachodnie poprzez obóz uchodźców w Indiach.

7.A60A3863

8. A60A3890

Tegoroczni wystawcy zaprezentowali wiele dokumentów i zdjęć, które do tej pory nie były jeszcze nigdzie eksponowane. Pokazano w nich życie codzienne na Ziemiach Zachodnich w pierwszych latach po wojnie –  prace na gospodarstwie, uroczystości rodzinne, wesela, pogrzeby i wiele innych okazji i okoliczności. Trudno w kilku zdaniach opisać wszystkie eksponaty i dlatego warto odwiedzić wystawę w brzeskim zamku, która potrwa do końca listopada 2020 r. Zapraszamy do obejrzenia tegorocznych zbiorów, życząc niezapomnianych wrażeń i przeżyć.

10. A60A3902

11. A60A3895

Zarząd Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu składa podziękowania instytucjom i osobom, które wsparły organizację tegorocznej wystawy. Były to: Urząd Miasta w Brzegu, Starostwo Powiatowe w Brzegu, Poczta Polska S.A., BPEC, PWiK, Panorama Racławicka we Wrocławiu, Restauracja „Mario”, Kwiaciarnia „Izabel” – Izabela Kędzierska, PHU „Alimar” – Jan Dorociak, Drukarnia „Od A do Z” – Jerzy Pietras.

Osobne podziękowania za pomoc w organizacji wystawy kierujemy do Dyrekcji oraz pracowników Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Szczególnie gorące słowa wdzięczności składamy na ręce Pani Małgorzaty Młynarskiej za jej ogromne zaangażowanie i wkład pracy w przygotowanie wystawy. W końcu za piękną oprawę muzyczną dziękujemy zespołowi w składzie Aneta Staniszewska i Jan Sowa.

15. A60A3886

13. A60A3824

14. A60A3832

W imieniu Zarządu SKwW – Zdzisław Bagiński