XXIV Brzeska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska

W piątek 7 października br. w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu uroczyście otwarto kolejną wystawę zorganizowaną przez Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu – Koło Terenowe w Brzegu. Tematem tegorocznej ekspozycji jest życie zwierząt w Polsce. Patronat honorowy nad wystawą objęli: Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, Starosta Brzeski Jacek Monkiewicz oraz Burmistrz Jerzy Wrębiak.

Dlaczego wybraliśmy właśnie taki temat wystawy? Przytaczamy tylko kilka powodów:

 • zmiany klimatyczne na całej naszej planecie,
 • zanieczyszczenie oceanów odpadami plastikowymi,
 • wycinanie lasów tropikalnych,
 • smog wynikający z działalności człowieka, tj. fabryki, samochody, paliwa stałe w piecach,
 • wszechobecna „betonoza”, czyli nadmierne i nieprzemyślane używanie betonu w przestrzeni publicznej,
 • czy też pamiętne wydarzenie tegoroczne, jakim była katastrofa ekologiczna na Odrze.

Powyższe argumenty nakazują nam coraz poważniej zajmować się ochroną fauny i flory. Jeśli ludzkość nadal będzie ignorować obowiązek ochrony przyrody, to w niedługim czasie część współczesnego świata zwierząt będziemy oglądać jedynie na takich wystawach, gdyż w naturze może być z tym problem.

Nasze Stowarzyszenie poprzez organizację tegorocznej wystawy, pragnie czynnie przyłączyć się do dyskusji nad postępującymi zmianami i stanowczo stwierdza, że na takie kierunki rozwoju świata się nie godzi. Wyrażamy nadzieję, że prezentowane na wystawie eksponaty pozwolą na chwilę przemyśleń nad zmianami w otaczającym nas świecie.

W bieżącym roku na brzeską wystawę kolekcjonerzy z Opolszczyzny i Dolnego Śląska przygotowali następujące ekspozycje:

 • Józefa Gołębiowska, Wrocław – „Fauna na monetach dwuzłotowych”
 • Zenon Czajka, Brzeg – „Ptaki na kartach telefonicznych świata”
 • Zenon Czajka, Brzeg – „Motyle, ryby i inne – na kopertach FDC”
 • Jacek Stącel, Wrocław – „ Świat zwierzęcy na monetach bimetalowych”
 • Janusz Knabeldorf, Oleśnica – ,,Fauna na polskich kartach telefonicznych”
 • Jerzy Gołębiowski, Wrocław – „Świat zwierząt zaklęty w srebrze”
 • Zdzisław Bagiński, Brzeg – „Kraina zwierząt na znaczkach pocztowych”.

Tegoroczna wystawa to niezwykle malownicze źródło wiedzy o świecie zwierząt, które dzieciom i dorosłym pomoże lepiej zrozumieć przyrodę a jej miłośników zachęci do samodzielnego odkrywania fascynującego świata zwierząt.

Na wystawionych zbiorach monet, kartach telefonicznych a także na walorach filatelistycznych

pokazujemy wiele gatunków zwierząt występujących w Polsce i na świecie. Zebrane przez pasjonatów kolekcjonerstwa przedmioty stanowią o walorach edukacyjnych tej wystawy. Chcielibyśmy, aby zgromadzone eksponaty wzbudziły w odwiedzających przyrodniczą pasję i przekonały wszystkich o wyjątkowych walorach przyrodniczych Polski. Być może niejedną osobę pobudzą do refleksji nad zagrożeniami czyhającymi na wiele gatunków we współczesnym świecie.

Jako organizator XXIV Brzeskiej Krajowej Wystawy Kolekcjonerskiej zapraszam Państwa w niezwykłą podróż, jaką jest ekspozycja tegorocznych zbiorów. Dla zwiedzających wystawa będzie czynna do 30 listopada br. Życzę niezapomnianych wrażeń i przeżyć.

Zarząd Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu składa podziękowania instytucjom i osobom, które wsparły organizację tegorocznej wystawy. Były to: Urząd Miasta w Brzegu, Starostwo Powiatowe w Brzegu, Urząd Marszałkowski w Opolu,  Poczta Polska S.A., miejskie spółki komunalne, Restauracja „Mario”, Kwiaciarnia „Izabel” – Izabela Kędzierska, PHU „Alimar” – Jan Dorociak, Drukarnia „Od A do Z” – Jerzy Pietras.

Tradycyjne podziękowania za pomoc w organizacji wystawy kierujemy do Dyrekcji oraz pracowników Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Gorąco dziękujemy za ich zaangażowanie i wkład pracy w przygotowanie wystawy.

W imieniu Zarządu SKwWZdzisław Bagiński

Poniżej kilka fotograficznych wspomnień z otwarcia wystawy: