W dniu 17 listopada 2023 roku na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu uroczyście otwarto XXV Jubileuszową Brzeską Krajową Wystawę Kolekcjonerską – Brzeg 2023. Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu – Koło Terenowe w Brzegu, któremu przewodniczy Zbigniew Bagiński.

Tegoroczna jubileuszowa wystawa „Mikołaj Kopernik – sekrety astronomii i kosmosu” jest poświęcona  550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, wielkiego astronoma i jednego z najwybitniejszych naukowców wszechczasów. Mikołaj Kopernik był pierwszym myślicielem od czasów starożytnej Grecji, który twierdził, że to nie Ziemia a Słońce znajduje się w centrum naszego Układu Słonecznego, a inne ciała niebieskie krążą wokół gwiazdy. Jego poglądy spotkały się wówczas z krytyką.

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Kopernika, wszak Kopernik był nie tylko astronomem, ale prawdziwym „człowiekiem renesansu”, bowiem działał także jako matematyk, lekarz, prawnik, ekonomista, a także próbował swoich sił w przekładach literatury.

Miejscem tegorocznej jubileuszowej wystawy są piękne wnętrza Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, w której to muzealnej przestrzeni kolekcjonerzy mogą godnie wyeksponować swoje zgromadzone walory kolekcjonerskie.

Główny organizator tego wernisażu przewodniczący Koła Terenowego w Brzegu Zdzisław Bagiński powitał zaproszonych Gości oraz Wystawców.

Oficjalnego otwarcia XXV Brzeskiej Krajowej Wystawy Kolekcjonerskiej „Mikołaj Kopernik – sekrety astronomii i kosmosu” dokonał Jerzy Wrębiak – Burmistrz Brzegu, który pogratulował wszystkim miłośnikom kolekcjonerstwa ciekawych i interesujących pamiątek związanych z wybitną osobą tegorocznej ekspozycji.

Na tegorocznej jubileuszowej wystawie swoje eksponaty kolekcjonerskie prezentują:

Zdzisław Bagiński, Brzeg – „Mikołaj Kopernik i rozmaitości z kosmosu wzięte”

Józefa Gołębiowska, Jerzy Gołębiowski, Wrocław – „Mikołaj Kopernik na walorach kolekcjonerskich”

Jerzy Kazak, Legnica – „Mikołaj Kopernik – O obrotach ciał niebieskich”

Tadeusz Sadowiński, Brzeg – „Wielcy Polacy”.

Podczas zwiedzania wystawy podziwiano mnóstwo atrakcyjnych kolekcjonerskich zbiorów, które ciekawie i pomysłowo zostały zaprezentowane. Są to w głównej mierze zbiory filatelistyczne i numizmatyczne. Zaprezentowane eksponaty związane z astronomią i osobą Mikołaja Kopernika wzbudzają duże zaciekawienie i podziw zwiedzających.

Bo jak mawiał twórca heliocentrycznego modelu, astronom, który zrewolucjonizował myślenie o budowie i działaniu Wszechświata Mikołaj Kopernik – „Nic piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne.”

Podczas wernisażu kilku zaangażowanym pasjonatom ze Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu wręczył podziękowania wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski.

Zgodnie z wieloletnią tradycją kolekcjonerskie spotkanie zakończyło się podziękowaniem dla kolekcjonerów i sponsorów za pomoc i wsparcie przy organizacji tego przedsięwzięcia, zaś wręczone upominki mają pozostać pamiątką tego jubileuszowego spotkania kolekcjonerskiego.

Zaproszenie na poczęstunek było okazją do miłych rozmów i wymiany najnowszych kolekcjonerskich informacji.

Serdecznie wszystkich zapraszamy do odwiedzenia tej pięknej wystawy, którą będzie można oglądać do końca roku.

Poniżej kilka fotograficznych reminiscencji z brzeskiego kolekcjonerskiego spotkania.

Materiały fotograficzne: Józefa Gołębiowska, Muzeum Piastów Śląskich