Wystawy

W roku 2008 obchodziliśmy jubileusz 10-lecia Wystaw Kolekcjonerskich organizowanych przez Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu, co skłoniło nas do podsumowania dotychczasowego dorobku. W oparciu o lekturę katalogów z ostatnich 10 wystaw przedstawiamy kilka wartych przytoczenia faktów:

  • W ciągu 10 lat na wystawach zaprezentowanych zostało 459 zbiorów z bez mała całej Polski i 6 państw Europy. Ponad 80 % (381 eksponatów) stanowiły eksponaty fonotelistyczne. W klasie „open” wystawiono 33 eksponaty, w klasie filatelistyki – 20 eksponatów, w klasie numizmatyki – 13, a w klasie filokartystyki – 12.
  • Od pierwszej wystawy w tytule pojawia się słowo „Krajowa” i zawsze miało to odzwierciedlenie w doborze wystawców. Oprócz dolnośląskich wystawców, na wystawie prezentowali się wystawcy z Chorzowa, Gdańska, Gostynia, Łodzi, Katowic, Ostrowa Wlkp., Olsztyna, Tomaszowa Mazowieckiego, Torunia, Warszawy, a nawet Białej Podlaskiej.
  • W latach 2002-2003 wystawa miała charakter konkursowy – eksponaty oceniało specjalnie powołane jury z różnych ośrodków kolekcjonerskich oraz publiczność zwiedzająca wystawę.
  • W latach 2003-2005 w wystawie brali również udział wystawcy zagraniczni z następujących krajów: Austria, Czechy, Francja, Niemcy, Słowacja i Szwecja.
  • Do 2004 roku wystawy zatytułowane były „Wrocławska Krajowa Wystawa Kart Telefonicznych” – otworzenie podwoi wystawienniczych na inne dziedziny kolekcjonerstwa zainicjował na VI Wystawie eksponat „Wrocław na starej pocztówce”. Od tego momentu udział eksponatów fonotelistycznych systematycznie spadał i na tegorocznej wystawie nie przekracza 25 % ogółu wystawców.
  • Od VII Wystawy nabierają one charakteru tematycznego – przynajmniej część eksponatów poświęcona jest wiodącemu w danym roku tematowi wystawy. Dotychczas odbyły się wystawy zatytułowane: „60 rocznica wyzwolenia Wrocławia”, „Pontyfikat Jana Pawła II w kolekcjonerstwie” oraz „ 10 rocznica powstania Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu”.
  • Nieprzerwanie od 10 lat wystawa odbywa się w Klubie Kultury „Kolejarz”.

Jubileusz 25-lecia Wystaw Kolekcjonerskich organizowanych przez Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu będziemy obchodzić w roku 2023 wtedy też podsumujemy dotychczasowy dorobek. Obecnie przeglądając materiały zamieszczone na stronie samemu można zapoznać się z historią dotychczasowych wystaw.

Artur Marsy i Jerzy Gołębiowski

Jubileuszowe podsumowanie

XXV Jubileuszowa Wrocławska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska – Wrocław 2023 – „Co nam w duszy gra” jest doskonałą okazją do podsumowania dotychczasowych dokonań wystawienniczych.

         Tegoroczna wystawa kolekcjonerską przyjęła odrębną formułę prezentowania zbiorów. Wystawy jubileuszowe nie mają tematu wiodącego, tak jak ma to miejsce w przypadku wystaw tematycznych. Promujemy dokonania członków naszego Stowarzyszenia umożliwiając im pokazanie swoich najciekawszych walorów kolekcjonerskich, których w formule tematycznej nie mogliby udostępnić szerokiej publiczności. Inny też jest dobór walorów pamiątkowych jakie wydajemy, chcąc upamiętnić wystawę. Wybieramy ciekawe wrocławskie obiekty, warte upamiętnienia w całym kraju. Tym razem trafiło na Wzgórze Partyzantów. Obiekt z bardzo ciekawą historią .Pierwotnie w granicach najstarszego Wrocławia, gdzie granicą była fosa miejska. To pozostałość po dawnym Bastionie Sakwowym będącym częścią fortyfikacji, które zostały zburzone na rozkaz Napoleona w 1807 roku. Obecnie remontowane, ale w kształcie, który nie oddaje piękna historycznego obiektu, niestety ekonomia wygrała. My chcemy na walorach pamiątkowych przypomnieć jak pierwotnie wyglądało Wzgórze Liebicha, bo taką nazwę przyjęło po wybudowaniu na nim belwederu z gloriettą w XIX wieku. W 1948 roku nadano nazwę temu miejscu Wzgórze Partyzantów, bez określenia których partyzantów to dotyczy. Mam nadzieję, że remont, który ma się zakończyć jesienią 2023 roku przywróci temu miejscu swoisty urok.

   Jubileusze wystawy rządzą się swoimi prawami i skłaniają do posumowań i pochwalenia się dotychczasowym dorobkiem co niniejszym czynię. W oparciu o lekturę katalogów z 24 dotychczasowych wystaw i listy wystawców biorących udział w tegorocznej wystawie przedstawię trochę statystyk i ciekawostek dotyczących tej konkretnej edycji wystaw. Podkreślam to, bo członkowie Stowarzyszenia brali udział na przestrzeni tych lat w niezliczonej ilości wystaw, pokazów indywidualnych, ale wracam do wystawy głównej organizowanej we Wrocławiu . I tak :

  • W ciągu 25 lat na wystawach zostało zaprezentowanych 848 eksponatów. Wystawcy to kolekcjonerzy z wszystkich regionów Polski oraz pasjonaci z Niemiec ,Francji, Szwecji, Austrii, Czech i Słowacji.
  • Pierwszych jedenaście wystaw organizowaliśmy w klubie Kultury „Kolejarz” na Dworcu Wrocław Główny, następną w Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Wystawy od XII do XVI w Klubie Kultury „Kolejarz” na Dworcu Świebodzkim. XVII wystawę gościło Muzeum Poczty i Telekomunikacji, XVIII to wystawa w Klubie pod kolumnami, XIX to ponownie aranżowaliśmy wystawę w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Wystawy od XX do XXV to współpraca z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. Trzeba wspomnieć o niezwykle trudnym czasie jaki przeżywaliśmy podczas pandemii Covid 19, kiedy to w latach 2020-2021 organizowaliśmy wystawy wirtualne.
  • Pięć pierwszych wystaw związanych było z eksponowaniem kart telefonicznych, następne wystawy to spojrzenie na inne sfery kolekcjonerstwa. Do Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu zaczęli zgłaszać akces pasjonaci zbierania pocztówek, znaczków, monet, banknotów, medali, biofilii, pamiątek sportowych i wielu innych aspektów kolekcjonerstwa. Oni też chcieli prezentować na wystawach swoje zbiory, co jako Zarząd im umożliwiliśmy. Zmiany w podejściu do organizacji wystaw spowodował również niesamowity postęp w telekomunikacji i zmiany technologiczne. One wyparły z rynku tradycyjne karty telefoniczne, co spowodowało również spadek ekspozycji związanych z fonotelistyką.
  • Subiektywnie wybrałem najciekawszy eksponat na przestrzeni 25 wystaw. To rarytas Kanonizacja Jana Pawła II 27 IV 2014, czyli kilogramowa moneta wydana w 966 egzemplarzach, wystawa jednego eksponatu na XVII wystawie.

Powyższe informacje uznałem za istotne, ale ważniejsze są podziękowania dla wszystkich sponsorów i darczyńców, którzy są również współorganizatorami wystaw, co niniejszym czynię. Dziękuję z całego serca. Trzeba otwarcie powiedzieć, że organizacja wystaw nie byłaby możliwa bez osobistego zaangażowania Koleżanek i Kolegów. To ich zaangażowanie i poświęcony czas pozwalają nam organizować najciekawsze i najlepsze ekspozycje w środowisku kolekcjonerskim naszego kraju.

 Życzę sobie i naszemu Stowarzyszeniu organizacji co najmniej następnych 25 wystaw.

 Z kolekcjonerskim pozdrowieniem – Jerzy Andrzej Gołębiowski – Prezes Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu