Brzeg 2009

Honorowy patronat Wystawy – Brzeg 2009

Zarząd Stowarzyszenia przekazuje do wiadomości swoich członków treść pisma GW-KR-0719-1/95/08 z dnia 18.11.2008 r. otrzymanego z Gabinetu Wojewody Opolskiego:

Wojewoda Opolski Ryszard Wilczyński z wielką satysfakcją przyjął informację o propozycji objęcia Honorowego Patronatu nad XI Krajową Brzeską Wystawą Kolekcjonerską – Brzeg 2009, organizowaną przez Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu.
Zadowalający jest fakt, iż ta cenna inicjatywa przyczyni się do popularyzacji interesujących forma spędzania wolnego czasu i rozwijania zainteresowań członków naszej regionalnej społeczności.

W związku z powyższym pragnę poinformować o zgodzie na przyjęcie przez Wojewodę Opolskiego Honorowego Patronatu nad organizowaną przez Państwa wystawą kolekcjonerską.

Marek Mazurkiewicz
Asystent Wojewody Opolskiego

*****

Telefoniczna karta wystawowa

Tematem wiodącym XI Krajowej Brzeskiej Wystawy Kolekcjonerskiej- Brzeg 2009
będzie 91. rocznica odzyskania niepodległości.
Otwarcie wystawy odbędzie się 11 listopada br. o godzinie 15.00 w Galerii Sztuki Współczesnej BCK – Rynek- Ratusz w Brzegu. Wystawa czynna będzie do 4 grudnia br.
Z inicjatywy działaczy Koła Terenowego w Brzegu wydana została karta telefoniczna z okazji wystawy, której grafika zaprezentowana jest poniżej.
Karta ma nakład 150 sztuk, a jej autorem jest świetny artysta plastyk Tomasz Fronckiewicz, który od lat jest bardzo zaangażowany w organizację brzeskich wystaw, nie tylko jako autor graficznych opracowań kart telefonicznych i pocztowych, ale animator dokonań miejscowych pasjonatów.

*****

XI Krajowej Brzeskiej Wystawie Kolekcjonerskiej Brzeg 2009 towarzyszą wydane dwie kartki korespondencyjne w nakładzie po 500 sztuk.

Kartka z widokiem Brzegu od pierzei zachodniej na Rynek-Ratusz:

Kartka z motywem fontanny w Parku Centralnym „Brat Ledy z łabędziem”:

*****

Katalog XI Krajowej Brzeskiej Wystawy Kolekcjonerskiej – Brzeg 2009

Wystawcy:

1. Kolekcjoner prywatny – Brzeg – Pamiątki Patriotyczne
2. Kolekcjoner Prywatny – Brzeg
3. Marek Stypiński – Żołnierze powstań narodowych – Haft
4. Bolesław Tokar – Grodków – Opolszczyzna w filatelistyce
5. Tadeusz Sadowiński – Brzeg – Wielcy Polacy na medalach
6. Lech Uzar – Wrocław – Marszałek Piłsudski na znaczkach
7. Marian Brombosz – Brzeg – Banknoty i monety
8. Ryszard Smoczkiewicz – Brzeg – Marszałek Józef Piłsudski
9. Ryszard Chwaliński – Wrocław – Medale patriotyczne
10. Andrzej Fiksa – Brzeg – Rodzinna ziemia Marszałka – Wileńszczyzna na widokówce
11. Ryszard Klepacki – Głubczyce – Jest nas troje – Bóg, góry i ja
12. Krzysztof Lachowicz – Wrocław – Ikonografia Kościuszkowska – Telegramy Patriotyczne
13. Wiesław Wosik – Wrocław – Polska czasów królewskich w medalierstwie
14. Krzysztof Rozpondek – Wrocław – Fotografie żołnierzy znanych i nieznanych

*****

Otwarcie XI Krajowej Brzeskiej Wystawy Kolekcjonerów – Brzeg 2009

„Marszałek Józef Pilsudski”

Kolejna, XI Brzeska Wystawa Kolekcjonerska, napawa nas duma i optymizmem. Przez tyle już lat, co roku, tworzymy nowe, niepowtarzalne wydarzenia. Za każdym razem jest to dla nas nowe wyzwanie i niesamowita przyjemność gościć Państwa podczas corocznej uroczystości. Muszę jednak dodać, że gdyby nie pomoc, życzliwość, dobre serce i zaangażowanie sporej rzeszy przyjaznych nam osób i instytucji, naszych członków oraz ludzi dobrej woli, trudno byłoby osiągnąć tak wysoki poziom organizowanych wystaw.
Bardzo serdecznie chcę podziękować Panu Burmistrzowi Wojciechowi Huczyńskiemu, który od lat wspiera nas bardzo mocno w organizowanych wystawach, dziękuję także jego zespołowi z Urzędu Miasta w Brzegu, który z zaangażowaniem pomaga tak, aby wystawy mogły się odbyć i to na coraz wyższym poziomie. Gorące podziękowania składam na ręce prezesów miejskich spółek: Pana Marka Straczyka (PWiK) oraz Pana Marka Waszczykowskiego (BPEC), którzy także wspierają i wraz ze swoimi zespołami pomagają nasze wystawy zorganizować. Szczególne podziękowania dla Naczelnika Poczty Polskiej w Brzegu – Pana Janusza Reil oraz zespołowi osób z tej instytucji, gdyż także dzięki nim wystawy mają szanse odbyć się corocznie w naszym mieście. Pragnę także podziękować Pani Cecylii Zdebik – prezesowi PWC ODRA S.A. w Brzegu Oraz Panu Romualdowi Nowakowi – dyrektorowi Panoramy Racławickiej, za ogromne wsparcie przy organizacji corocznych wystaw. Natomiast ogromne wyrazy uznania i podziękowania przekazuję Panom: Tomaszowi Fronkiewiczowi oraz dr Andrzejowi Peszko za szczególny wkład w organizację naszych wystaw. Nie starczy miejsca, by wymienić wszystkich naszych lokalnych sprzymierzeńców i przyjaciół. Nie mniej jednak wszystkim, którzy biorą udział i wspierają nas dobrym słowem, pomocą, swoją pracą i zaangażowaniem – jeszcze raz serdecznie dziękuję.
XI Krajowa Brzeska Wystawa Kolekcjonerska poświęcona została pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jej otwarcie w dniu Święta Niepodległości, 11 listopada, nie jest zatem przypadkowe, a tak ważne wydarzenie w życiu narodu polskiego i naszej Ojczyzny niech będzie zawsze w naszej pamięci”.

Tadeusz Sadowński- Przewodniczący Koła terenowego w Brzegu Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu

*****

Brzescy kolekcjonerzy świętują rocznicę niepodległości

Dla każdego Polaka data 11 listopada nieodłącznie i nierozerwalnie przywołuje przed oczy postać prawdziwego wodza narodu – Marszałka Józefa Piłsudskiego. To postać w naszej historii niezwykła i znamienna dla naszego państwowego bytu.
W ubiegłym roku cały kraj uroczyście obchodził 90-tą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Dzisiaj dzięki wielkiemu zaangażowaniu władz miasta i regionu, zaprzyjaźnionych firm z całego Brzegu, tutejsze Koło Terenowe Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu ma przyjemność i satysfakcję zaprezentowania wystawy, która upamiętnia tegoroczną 91-szą rocznicę Wolnej Polski.
Zaprezentowane zbiory czołowych kolekcjonerów naszego kraju generalnie dotyczą tematyki patriotycznej i niepodległościowej. To dziedzina historycznie bardzo szeroka i każdy pasjonat może ją kształtować poprzez swoje zbiory nie tylko emocjonalne, ale i wąskim zaledwie wycinku danego gatunku zbieractwa.
XI Brzeska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska – Brzeg 2009 poprzez tę ekspozycję wpisuje się w kalendarium wydarzeń brzeskich, które upamiętniają tę tak ważną rocznicę dla naszej Ojczyzny. Szerokie spektrum walorów kolekcjonerskich pozwala ukazać ogrom prac i dokonań wielu artystów specjalizujących się w projektowaniu walorów filatelistycznych, medalierskich i numizmatycznych, filokartystyce, fonotelistyce czy stricte rękodzielnictwu tj. sztuka fotografii czy haftu.
Wszyscy wystawcy to kolekcjonerzy o bardzo bogatym dorobku wystawienniczym, którzy swoje kolekcje i prace eksponowali na wystawach, pokazach i prezentacjach w całym kraju zyskując szerokie uznanie zwiedzających, którzy byli pełni podziwu dla ich pasji.
Prawdziwym rarytasem dla fonotelistów stała się karta telefoniczna, której autorem jest współpracujący z brzeską imprezą od początku artysta plastyk Tomasz Fronckiewicz. Karta stonowana w brązie przedstawia Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Na specjalnym stoisku Poczty Polskiej stosowany będzie okolicznościowy stempel, pięknie współgrający z oryginalną grafiką umieszczoną na beznominałowych kartach pocztowych wydanych w nakładach kolekcjonerskich. To prawdziwie atrakcje dla fonotelistów i filatelistów.
Trzeba przyznać, że od lat w Brzegu panuje wręcz magiczna atmosfera dla organizowania corocznych wystaw, których animatorem jest grupa prawdziwych zapaleńców. Zapał tych ludzi i oddanie dla brzeskich imprez został doceniony przez władze miasta i szefów różnych firm i instytucji. Nie ma takiego człowieka, który sam w pojedynkę mógłby dzisiaj zrealizować taką wystawę jak ta – XI krajowa Wystawa Kolekcjonerska – Brzeg 2009.
Podkreślam słowo „dzisiaj”, wszak czasy mamy bardzo trudne poprzez ich złożoność ekonomiczno-społeczną.
A jednak pomocną dłoń, a na niej serce potrafili organizatorowi, Tadeuszowi Sadowińskiemu przekazać ludzie, bez których ta jedenasta edycja, ani wszystkie poprzednie dziesięć nie miałoby nawet małej szansy by zaistnieć.
In gremio wymienię tutaj tych luminarzy życia publicznego, dla których żadne słowa wdzięczności i podziękowań nie będą równoznaczne z Ich niewymierną dobrocią i życzliwością.
Największą atencją otaczamy Panów Wojciecha Huczyńskiego, Marka Starczyka, Marka Zwierzyńskiego, Marka Waszczykowskiego, Romualda Nowaka, Andrzeja Peszko, Tomasza Fronckiewicza, Janusza Reila oraz Panie Beatę Zatoń-Kowalczyk, Agatę Mielnik oraz Mirosławę Łabudzińską.
Instytucje i firmy, które wspierają nasze coroczne wystawy to filary wspierania wszelkich działań na płaszczyźnie szeroko pojmowanej kultury. Działalność Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu to fragment tejże płaszczyzny.
Szczególne słowa podziękowań pragnę skierować w imieniu szefa zespołu organizacyjnego tegorocznej wystawy P. Tadeusza Sadowińskiego i całego Zarządu Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu do Pana Ryszarda Wilczyńskiego – wojewody opolskiego. Jest zaszczytem dla Koła Terenowego w Brzegu, że był Pan uprzejmy objąć Honorowym Patronatem jedenastą edycję brzeskiej wystawy. Poprzez naszą imprezę promujemy w środowisku kolekcjonerskim całej Polski przepiękną ziemię opolską i naszą małą ojczyznę jaką jest Brzeg.
Z dużym wyprzedzeniem mogę zaanonsować, że kolejna wystawa w prastarym i przepięknym Brzegu upamiętniać będzie życie i działalność Sługi Bożego Jana Pawła II Wielkiego.

Tadeusz B. Marcin Denes
założyciel i prezes Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu