W dekadową wigilię przed setnymi urodzinami

 

Podniosły sygnał trębaczy w galowych mundurach oznajmił rzeszy zaproszonych PT Gości i rozradowanych PT Gospodarzy, że nadszedł Ich czas. Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu w piątek 30 września obchodziło 90. rocznicę założenia.

W całym majestacie niezmiennej dobroci i życzliwości do ludzi i świata Pani Dyrektor Jadwiga Bartków – Domagała przedstawiła historię i dokonania tej arcyważnej dla naszej państwowości, w rozdziale kultura, placówki.

Trzeba tutaj nadmienić, że szczególne pole działalności Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, to niejako archiwizacja najbardziej istotnych działań Poczty Polskiej i Telekomunikacji Polskiej.
To główne aorty funkcjonowania naszego państwa w szeroko pojętej komunikacji. I te wszystkie materiały opracowuje sztab profesjonalnych współpracowników, poprzez kolejne pokolenia ludzi służących statutowej pracy muzeum.
Właśnie te osoby podczas uroczystej akademii zostały uhonorowane wysokimi odznaczeniami państwowymi i regionalnymi.

Otrzymały tę satysfakcję za swój wkład i trud w kształtowaniu wizerunku placówki na stałe wpisanej w polskie muzealnictwo i wrocławski krajobraz obiektów najwyższej rangi wystawienniczej.

Jak się to potocznie mawia, a i napisać też tak mogę, że swoje pięć minut mieli ci wszyscy, tak instytucje jak i osoby współpracujące regularnie z Wielkim Jubilatem.

Pani Dyrektor Jadwiga Bartków – Domagała przyznała pięknie wysmakowane podziękowania w formie dyplomów, którym towarzyszyła grafika uznanych artystów o tematyce a propos dziewięćdziesięciolecia MPiT. Nasza organizacja, czyli Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu również stała się beneficjentem takiego jubileuszowego wyróżnienia.

Dla sprawiedliwości tych reminiscencji dodam iż niżej podpisany także otrzymał to oryginalne podziękowanie. Prawdą najprawdziwszą jest bowiem fakt, że od lat współpracujemy z muzeum w możliwie najszerszym stopniu.

Na uroczystej gali reprezentowane były wszystkie instytucje i firmy, których wkład w rozwój i możliwości najlepszego działania są bezdyskusyjne.
Mam tu na myśli Pocztę Polską , Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Telekomunikację Polską, Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, jak również wiele firm, instytucji i organizacji kolekcjonerskich.

Szalenie jubileuszowy klimat przez cały czas utrzymywał prowadzący cała uroczystość Bronisław Jan Zathey, który swoim osobistym urokiem i swadą uwodził wszystkich uczestników jubileuszowej imprezy. A tych jak twierdzą … księgowi (najlepsi fachowcy od liczenia) zgromadziło się przeszło 150 osób. Wszak było co świętować.

Po wrocławskiej części oficjalnej wszyscy goście udali się w podróż do Brzegu wygodnymi autokarami, które udostępniło Biuro Podróży „Panorama”.
Najpierw uczestnicy jubileuszu muzeum zostali powitani na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich przez Pana Dyrektora Pawła Kozerskiego, który od prawie pół wieku jest, że tak to określę, kasztelanem tego przepięknego panteonu Piastów Śląskich.

A chwilę później mogliśmy posłuchać całej historii tego miejsca, poszczególnych sal i komnat, z ich niezwykłym wyposażeniem iście muzealnym, o których z niezwykłą swadą opowiadał Pan Dyrektor Paweł Kozerski, który śmiało może się nazywać prawdziwym gospodarzem Śląskiego Wawelu, jak często nazywany jest brzeski zamek.

Dla wielu uczestników tego spotkania z historia Piastów Śląskich na pewno ta część brzeskiej wizyty pozostanie w pamięci na całe lata i zachęci do powrotu w to niezwykłe miejsce.

Dobrze już było po południu, gdy Pani Dyrektor Jadwiga Bartków – Domagała zaprosiła wszystkich do biesiady przy zastawionych bogata stołach. Był gorący posiłek z historycznym akcentem, wszak byliśmy w zabytkowej komnacie. Wszystkim wszystko smakowało, bo świetne ciastka, napoje i pyszna kawa. Pełna ukontentowania część uroczystego świętowania.
Jak się tradycyjnie przy takich relacjach pisze … żal było odjeżdżać.

Bardzo miłym akcentem spotkania integracyjnego na Zamku Piastów Śląskich była obecność autentycznych brzeżan. Wśród nas był szef Koła Terenowego w Brzegu – Tadeusz Sadowiński, wieloletni organizator wystaw brzeskich, niestrudzony działacz na tym terenie oraz Pani Brygida Jakubowicz, której ogromna pomoc i autentyczna życzliwość pozwoliła na zorganizowanie tegorocznej wystawy w Brzegu na niespotykanym poziomie. Jak od wielu lat, wielkim wsparciem i dużym zaangażowaniem służy wieloletnia szefowa brzeskiej Poczty i członek naszego Stowarzyszenia Pani Mirosława Łabudzińska.
Nasza organizacja była w bardzo mocnej reprezentacji personalnej, co zostało podkreślone w podziękowaniu skierowanym do uczestników jubileuszu MPiT przez Panią Dyrektor.
Dziękuję bardzo serdecznie koleżankom Elżbiecie Gil i Ninie Maj. Kolegom Maciejowi Borowskiemu, Jerzemu Gołębiowskiemu, Andrzejowi Myrdzio, Tadeuszowi Kasprzyckiemu, którzy zostawili lekko na boku swoje prywatne sprawy i poświecili swój czas dla uświetnienia całej uroczystości, reprezentując nasze Stowarzyszenie.

Tak więc do zobaczenia za dekadę, bo już niedługo w roku 2021 będziemy świętować stulecie Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.
Abyśmy zatem zdrowi byli, Pani Dyrektor, cała kadra muzeum i my – członkowie Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu.

Także naoczny uczestnik
Tadeusz B. Marcin Denes

pierwsze dni października A.D. 2011 we Wrocławiu

Foto. Nina Maj i Elżbieta Gil