Sport w kolekcjonerstwie w brzeskim wydaniu

Jestem święcie przekonany, że główny organizator wystawy w Brzegu nie spodziewał się, że tak będzie wyglądać otwarcie XIV Brzeskiej Krajowej Wystawy Kolekcjonerskiej-Brzeg 2012, a mam tutaj na myśli szefa Koła Terenowego naszej organizacji w Brzegu, niestrudzonego i pełnego werwy Tadeusza Sadowińskiego.

W naprawdę robiącym wrażenie obiekcie sportowym, jakim jest Stadion Miejski w Brzegu, zebrała się cała elita miejscowych sportowców, władz samorządowych ze Starostą Brzeskim Maciejem Stefańskim i burmistrzami Brzegu Barbarą Iwanowiec i Stanisławem Kowalczykiem, a także szefami firm komunalnych i zaprzyjaźnionych od lat zakładów pracy i instytucji. To już wieloletnia tradycja, zważywszy na fakt, że tegoroczna wystawa ma miejsce w jubileuszowym dla Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu okresie, toż to nasze 15-lecie.

Tradycyjnie na otwarciu brzeskiej imprezy gościliśmy przedstawicieli wielkich zasług, narodowych operatorów usług telekomunikacyjnych i pocztowych. Pani Maria Piskier to sprawdzony przyjaciel naszych działań z Orange Polska i tak samo możemy określić Pana Bogdana Basiagę z Poczty Polskiej w Opolu. Bez udziału i pomocy tych Państwa brzeskim organizatorom byłoby trudno i smutno zarazem. Pięknym akcentem było uczestnictwo w uroczystości otwarcia Pani Wicemarszałek Województwa Opolskiego Barbary Kamińskiej. To także przykład, jak opolskie władze odpowiedzialne za wszelkie działania o charakterze kulturalnym, oceniają organizowaną pod auspicjami Urzędu Marszałkowskiego i władz Brzegu ekspozycje kolekcjonerów, których zaprasza Tadeusz Sadowiński z całym swoim kolektywem Komitetu Organizacyjnego.

Tutaj trzeba bezdyskusyjnie napisać, że Pani Wicemarszałek Barbara Kamińska ku wielkiej radości wszystkich zgromadzonych odznaczyła Panią Brygidę Jakubowicz dwoma wysokimi wyróżnieniami. Pierwszym jest Honorowa Odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej, którą przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Bogdan Zdrojewski, a drugi honor to Odznaka Zasłużony dla Województwa Opolskiego, którą przyznał Marszałek Województwa Opolskiego Pan Józef Sebesta.

W formie malutkiej dygresji dodam jedynie ku sprawiedliwości dziejowej, że to Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu wnioskowało o obydwa tytuły. A prawda jest taka, że bez ogromnej życzliwości i pomocy, której od lat doświadczają brzescy organizatorzy wystaw ze strony Pani Brygidy Jakubowicz, byłoby trudno utrzymać tak wysoki poziom całej imprezy. Niżej podpisany najserdeczniej dziękuje w imieniu Zarządu.

Poziom prezentowanych zbiorów nie tylko pozwala, ale wręcz nakazuje pochylić głowę przed wszystkimi wystawcami, którzy swoje bardzo osobiste i emocjonalne walory zechcieli upublicznić.

Przepięknie opracowany zbiór znaczków pocztowych musiał zachwycić każdego zwiedzającego, a trzeba wziąć pod uwagę, że filatelistka Dagmara Wolska z Oławy to prawdziwa nadzieja i talent dolnośląskiej filatelistyki.

Numizmaty w profesjonalny sposób zaprezentowali nasi koledzy Jerzy Andrzej Gołębiowski i Leszek Derkaczewski-to już ekstraklasa krajowa.

Naczelny organizator imprezy Tadeusz Sadowiński to jeden z nielicznych fonotelistów na świecie, który tematykę rowerową ma opracowaną na poziomie niedostępnym dla innych fonotelistów. Bo skąd dzisiaj wziąć takie materiały …

W tej dyscyplinie kolekcjonerskiej klasą dla siebie jest wieloletni brzeski fonotelista Zenon Czajka.

Wszystkich uczestników otwarcia musiały zachwycić zbiory Państwa Piotrowiczów. Od lat sztandarowi wystawcy różnorodnych i arcyciekawych materiałów sztuki użytkowej i kolekcjonerskiej, które są we władaniu Adama Piotrowicza i Jego najbliższych.
Od zarania naszych dziejów rękodzielnictwo było cenione przez ludzi doceniających trud i talent twórców różnego rodzaju wyrobów. Rodzinny duet, Mieczysław z córka Pauliną Adamowiczowie zaprezentowali najprawdziwszy kunszt swoich rąk, a dokładnie palców. Jak przed wiekami, tak i teraz wszystko wykonane niezwykle dokładnie i misternie.
I na zakończenie kilkadziesiąt słów o materiałach stricte sportowych. In gremio Panowie Robert Karlikowski, Maciej Czwartos, Adam Hofman i Tadeusz Jurek zaprezentowali część historii lokalnego sportu na przestrzeni minionych dekad.

To prawdziwe perełki sportowej pasji i zainteresowań wspomnianej czwórki, ale to nade wszystko dokumentacja dokonań całych pokoleń brzeżan, dla których sport był częścią ich życia. To zbiory wręcz bezcenne.
Jako Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu skierujemy stosowne pismo z propozycją w tej sprawie do Pana Burmistrza miasta Brzeg Wojciech Huczyńskiego. Być może nasza sugestia spotka się z pozytywną reakcją, a nuż …?!

Zmierzając niechybnie ku zakończeniu tych reminiscencji nie mogę zapomnieć, a nawet nie powinienem, o najmłodszym wystawcy brzeskiej wystawy. Najmłodszym w kontekście uczestnictwa, a nie metryki urodzenia. Oryginalnie i pięknie równocześnie zaprezentowała swój zbiór Józefa Gołębiowska, której wcześniej poświęciłem powyższe słowa.
To jest także żywy dowód, że jak się ma pomysł na możliwie najciekawsze pokazanie swojej kolekcji, to śmiało można go realizować, a efekt na pewno będzie.
Za kilka tygodni brzeska wystawa na Stadionie Miejskim w niecodziennym anturażu boisk piłkarskich będzie tylko pięknym wspomnieniem dla wszystkich zwiedzających, uczestników i organizatorów.

Jest zupełnie zasadnym, abym w tym miejscu skierował najbardziej serdeczne słowa podziękowań dla osób, które jako Komitet Organizacyjny całą te imprezę przygotowały kosztem wielu wyrzeczeń prywatnych, ale w przeświadczeniu, że ich zaangażowanie i praca służyć będą niezapomnianym wrażeniom innych ludzi, ich doznaniom i prawdziwej radości.
Wspomniane podziękowania i wdzięczność kieruję do Pań Brygidy Jakubowicz, Beaty Zatoń-Kowalczyk, Mirosławy Ewy Łabudzińskiej, Elżbiety Gil i Niny Maj, a także samo do Panów Marka Starczyka, Marka Waszczykowskiego, Artura Stecuły, Krzysztofa Tokarskiego, Andrzeja Peszko, Tomasza Kafla i Tomasza Fronckiwewicza, którzy zgodnie z taktem i najwłaściwszymi relacjami z przewodniczącym Komitetu Honorowego Tadeuszem Sadowińskim mogli tak świetnie przygotować całą czternastą edycje brzeskiej wystawy.

Wszystkim Państwu najserdeczniej dziękuję i wyrażam przekonanie, że przyszłoroczna wystawa, która będzie jubileuszową-bo piętnastą, będzie również wpisującą się w kalendarz wydarzeń ziemi brzeskiej i miasta Brzegu.

Tadeusz B. Marcin Denes
Założyciel i prezes Stowarzyszenia kolekcjonerów we Wrocławiu

I jeszcze kilka fotograficznych wspomnień:

Autorzy zdjęć: Nina Maj i Andrzej Trebik