W miniony czwartek (15 maja 2014 r.) odbyło się uroczyste otwarcie XVI Wrocławskiej Krajowej Wystawy Kolekcjonerskiej – Wrocław 2014.

Dopisać mógłbym bez cienia megalomanii, że jako szef Komitetu Organizacyjnego odniosłem sukces, ba duży sukces! Ale tenże sukces należy także do wszystkich członków wspomnianego komitetu in corpore i każdego z osobna.

Zaproszeni goście, czyli gremium Komitetu Honorowego, byli bardzo zadowoleni widząc pełną salę Domu Kultury „Kolejarz”, którą wypełniali wystawcy, przyjaciele i sympatycy z całej Polski.

Z bardzo miłym zaskoczeniem uczestnicy otwarcia spotkali się ze strony działaczy Polskiego Związku Głuchych Oddział Dolnośląski, którzy w dużej grupie przybyli na tę uroczystość przekazywaną im językiem migowym.

Całość czwartkowego spotkania ze swadą i dużym wyczuciem prowadził zaprzyjaźniony z naszym środowiskiem Bronisław Jan Zathey.

Szalenie miłymi słowami zwrócił się do wszystkich obecnych dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Pan Józef Dymalski, który po swoim wystąpieniu, w imieniu wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Pana Radosława Mołonia, wręczył przyznane listy pochwalne. To był bardzo miły akcent.

W tej samej kategorii można ująć mini koncert w wykonaniu naszego kolegi o wybitnie kolekcjonersko-muzycznym sercu. To Leszek Derkaczewski, człowiek ujmujący i serdeczny w kontakcie, zagrał i zaśpiewał kilka utworów, które wielu słuchającym osobom pozwoliły na chwilę nostalgii za minionym czasem. Dziękujemy bardzo Leszku.

Po kilkunastu minutach oficjalnej części bezszelestnie weszliśmy w klimat przyjemnego i bezinteresownego rozdawnictwa, że tak nazwę wręczanie tradycyjnych zestawów upominkowych. To czas prawie … pod choinkowego oczekiwania na niespodziankę zamkniętą w firmowej torebce Orange. Firma Orange jest z nami od początku naszej działalności i wierzyć trzeba, że ta współpraca jeszcze potrwa, wszak jest już coraz bliżej do obchodów dwudziestolecia powstania Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu. Obyśmy tylko wszyscy doczekali …

Każdy z uczestników uroczystego otwarcia szesnastej wystawy otrzymał zestaw upominków. I myślę, że każdy był zdziwiony wielce. Zrozumiałe jest, że zdziwiony wielce pozytywnie. O moim przeczuciu niechaj po części świadczą liczne telefony do mnie z różnych stron kraju od tych kolekcjonerów, którzy w czwartek 15 maja byli z nami.

Pośród 35 ekspozycji trudno wymienić te najbardziej interesująco opracowane i wypieszczone pod każdym względem, bo mój obiektywizm mógłby się okazać trochę skrzywiony i wówczas obiektywnym przestałbym być.
Wielokrotnie słyszałem opinie o coraz ciekawszym prezentowaniu swojego hobby przez środowisko kolekcjonerów i różnorodności tematyki.
Staramy się zwracać uwagę na ten aspekt zbieractwa, bo być może zainspirujemy zwiedzających do odkrywania w sobie, a dokładniej w swojej duszy, pierwiastka kolekcjonera. Zaczną wtedy przeszukiwać stare kartony, szuflady czy szafy. Czekamy więc na takich raczkujących pasjonatów.

Po raz kolejny nasza wystawa okazała się znakomitą promocją ludzkiej pomysłowości i poświęcenia się w imię swojej pasji, która z upływem czasu staję się pewną idee fixe w codziennym bytowaniu. Wielu z nas ten stan zna świetnie z autopsji. A nasi najbliżsi bardzo często też, ale … z obserwacji.

Wyrażam serdeczną wdzięczność wszystkim Firmom, Instytucjom za Ich współpracę i wielką pomoc, która pozwoliła zorganizować tę już szesnastą edycję. Najpiękniej w imieniu Komitetu Organizacyjnego dziękuję Paniom i Panom z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Orange Polska, Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

I na zakończenie tych reminiscencji z otwarcia wystawy słów kilkadziesiąt o strawie, którą przygotował wytrawny gastronom, szef restauracji „Gospoda’’ w Obornikach Śląskich, Pan Mariusz Kowalczyk. Zewsząd same pochwały o potrawach serwowanych podczas integracyjnego stołu. Cóż, stare porzekadło wciąż aktualne, przez żołądek do serca.

Bardzo dziękuję przedstawicielom miasta Brzeg, którzy przybyli na nasza uroczystość w tak licznym i zacnym gronie. To swoisty powód do satysfakcji i zadowolenia. Niebawem będzie sposobność do rewizyty, bo XVI Brzeska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska – Brzeg 2014 zbliża się spokojnymi krokami.

Panie i Panowie, Koleżanki i Koledzy z Komitetu Organizacyjnego, ściskam Was najserdeczniej za Waszą dla mnie wyrozumiałość i Wasze oddanie się wspólnej sprawie, jaką była tegoroczna impreza. W Waszej aktywności i zaangażowaniu pokładam ufność w te wystawy, które są dopiero przed nami. A tych multum …, najlepszego Kochani!

Tadeusz B. Marcin Denes
założyciel i prezes SKwW

I jeszcze mała chwila wspomnień:

Foto: Nina Maj, Andrzej Trebik