Papafililiści zrzeszeni w Stowarzyszeniu Kolekcjonerów we Wrocławiu najczęściej prezentują swoje kolekcje na corocznych wrocławskich wystawach kolekcjonerskich.
Często te interesujące papieskie kolekcje eksponowane są również na indywidualnych wystawach w różnych zakątkach naszego kraju.

*****

„Kolekcjoner papieskiej obecności”– pod taki tytułem ukazała się w „Gościu niedzielnym” (z dn. 10.04.2014 r.) opowieść naszego kol. Mieczysława Kuli o jego kolekcjonerskiej papafilistycznej pasji.

*****

8. ROCZNICA ODEJŚCIA DO PANA

8 lat temu, 2 IV 2005 roku, odszedł Jan Paweł II dla nas Papież-Polak, dla wszystkich wielki autorytet i niezwykły, dobry człowiek. Jego dobroć i wielkie serce były z nami przez całe dziesięciolecia i pozostaną z nami na zawsze.

e

d

Członkowie naszego Koła nie tylko sami uczestniczyli w obchodach tej kolejnej rocznicy, ale tak jak Nina Maj, byli inicjatorami i organizatorami okolicznościowych spotkań.

f

Na kwietniowym spotkaniu sekcji emerytów ZNP Wrocław Fabryczna dla uczczenia tej rocznicy recytowano i czytano wiersze napisane po śmierci naszego Wielkiego Rodaka.
Ze wzruszeniem wsłuchiwano się w słowa wiersza p. Janiny Łyczkowskiej : „PEAN NA CZEŚĆ BŁ. JANA PAWŁA II z Arizony na 8. rocznicę odejścia do Pana”, który został zamieszczony w kwietniowym numerze „Niedzieli”- odczytany przez Ninę Maj

AA

oraz wiersz, który w kilka dni po śmierci Papieża napisała p. LUCYNA SZUBEL „ ZWIASTUN NADZIEI”.

Przez świat przeszedł
Słowem żywej Wiary,
Treścią Ewangelii
Pustkę serc wypełnił
Jak światłem ciemność –
– Zwiastun nadziei.

b

Wsłuchani w słów Jego jasność
Przywołujemy pokorę i miłość,
Których nas uczył Sobą,
Pochylając się nisko ku ziemi,
Całując prochy Ojców
I kwiaty dzieciństwa na łąkach Podbeskidzia.
Naszych serc jaskółczy niepokój
Jak przed burzą
Umilkł.

Ojcze nasz – nasz Piotrze rodzony
Prowadź do źródła Miłości.
Powiedziałeś: tam rodzi się Dobro.
Szlachetnie zbrojni
W tarczę „Redemptor Hominis”
Z Twoją odwagą – Jasnogórski Rycerzu
Idziemy w jutro silniejsi.
Prowadź „świat wziąwszy w dłoń,
Rozdając Miłość.”

I taki żal – że już
Nie w tym samym wietrze
Bielą sutanny z nami – jesteś
I taki żal…

Ave – nasze powitalne pożegnanie –
Gdziekolwiek jesteś – jesteś z nami. Ave.

Dekorację, przedstawiającą portrety bł. Jana Pawła II przygotowała, jak co roku z okazji papieskich rocznic, koleżanka Nina Maj.

i

c

„Czas ucieka wieczność czeka …”

a

Ten napis na słonecznym zegarze umieszczonym na południowej ścianie wadowickiego Kościoła , Karol Wojtyła oglądał codziennie z okien swojego mieszkania.
Częste chwile zadumy i refleksji związane z tym napisem, wspominał później wielokrotnie, już jako Jan Paweł II. Szczególnie gdy odwiedzał Wadowice.
Teraz kiedy Ojca Świętego nie ma już wśród nas, słowa te nabierają szczególnego znaczenia.

m

l

k

Przy akompaniamencie gitary na zakończenie wszyscy uczestnicy zaśpiewali ulubioną pieśń bł. Jana Pawła II –„Barka” wzbogaconą o dwie zwrotki, które napisała p. Irena Wasilewska z sekcji emerytów.

Dziś jesteś Błogosławionym,
Janie Pawle –Papieżu nasz drogi,
My Twoja barką płyniemy dalej.

Ref. O Panie (…)

Ochraniaj nas przed losem zbyt srogim,
Daj nam siłę naśladować Twe czyny,
I do Boga prostą drogą poprowadź,
Tak prosimy i tak się modlimy.

 g

z

*****

15 rocznica 46. Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu

Majowe spotkanie w Klubie Emerytów ZNP Wrocław Fabryczna było okazją do zaprezentowania przez naszą koleżankę Ninę Maj zbiorów wiążących się z obchodzonymi w tym miesiącu rocznicami dotyczącymi osoby błogosławionego Jana Pawła II. Nina w kilku słowach wspomniała o obchodach pierwszej rocznicy beatyfikacji naszego Wielkiego Polaka w kraju i w Watykanie, gdzie mszę w bazylice świętego Piotra odprawił przed południem prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kardynał Zenon Grocholewski.

W Polsce w dniu pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II nie było żadnych centralnych uroczystości kościelnych, jedynie lokalne w Krakowie, gdzie 1 maja w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach odbyły się obchody upamiętniające to wydarzenie. Głównym punktem była msza św. polowa na placu przed Sanktuarium pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Wierni dziękowali za beatyfikację Jana Pawła II, ale również modlili się w intencji jego rychłej kanonizacji.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz tłumaczył, że w Kościele katolickim nie obchodzi się takich rocznic, tylko dzień błogosławionego lub świętego. A dzień błogosławionego Jana Pawła II przypada 22 października – w dniu inauguracji pontyfikatu.

Zebrani mieli okazję obejrzeć pamiątki związane z 46. Kongresem Eucharystycznym, którego 15. rocznicę będziemy wkrótce obchodzić.

W 1997 r. Wrocław stał się miastem 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Było to dla stolicy Dolnego Śląska szczególne wyróżnienie i niecodzienna nobilitacja. Miasto stało się na jakiś czas jakby centrum całego katolickiego świata.
„Eucharystia i wolność” – to hasło przewodnie 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbywał się we Wrocławiu w ostatnim tygodniu maja (25V-1VI). W zamknięciu Kongresu wziął udział Jan Paweł II, który przybył do naszego miasta 31V.
W drodze z lotniska do katedry papież pobłogosławił na osiedlu Gądów kościół p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego – pomnik 46. MKE.

Można było obejrzeć bilety ze spotkania Duchowieństwa z Ojcem św. w Katedrze św. Jana Chrzciciela oraz na mszę św. Statio Orbis w dniu 1VI koło Hotelu „Wrocław”, widokówki i zdjęcia przedstawiające wrocławskie kościoły i inne zabytki naszego miasta oraz karty telefoniczne i walory filatelistyczne wyemitowane dla uczczenia tego ważnego wydarzenia.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się teksty dwóch wersji Hymnu Kongresu Eucharystycznego.

Uczestnicy spotkania opowiadali, jak zapamiętali dni 46. KE i wspominali z sentymentem swoje uczestnictwo w spotkaniach z Janem Pawłem II – Wielkim Przyjacielem Wrocławia.

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z tego sympatycznego spotkania.

*****

„Wielki Człowiek, Wielki Polak, Wielki Pontyfikat”

 

 

Wielki Człowiek, Wielki Polak, Wielki Pontyfikat” – to temat kolejnej prezentacji jaką przygotowała w dniu 18 października 2011 roku nasz koleżanka Nina Maj, dla Członków Koła TON w Klubie Emerytów ZNP we Wrocławiu.

 

Mottem wystawy były słowa J. Słowackiego, który w swoim, proroczym zda się teraz wierszu, dokładnie 130 lat przed wyborem kardynała Karola Wojtyły na papieża przewidział ten niezwykły pontyfikat:

„Pośród niesnasków Pan Bóg uderza
W ogromny dzwon.
Dla Słowiańskiego oto Papieża
Otwarty tron …”

 

Termin nie był przypadkowy, bo w niedzielę 16 października obchodziliśmy 33. rocznicę wyboru Naszego Wielkiego Rodaka na Stolicę Piotrową. W tym roku były one wyjątkowe, gdyż po raz pierwszy obchodzone były po beatyfikacji polskiego papieża, na sześć dni przed Jego wspomnieniem liturgicznym, którego datę wyznaczył Watykan na dzień 22 października, czyli w rocznicę inauguracji pontyfikatu.

Z dużym zainteresowaniem członkowie Koła i zaproszeni goście, w tym przedstawiciel duchowieństwa z Wrocławskiego Caritasu oraz prezesi dzielnicowych zarządów ZNP, wysłuchali krótkiej prelekcji dotyczącej faktów i ciekawostek z trwającego prawie 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II.

Statystyka jest imponująca: Nasz Błogosławiony odbył 104 pielgrzymki do 132 krajów, gdzie odwiedził ponad 900 miast i miejscowości; pokonał 1,7 miliona km, co odpowiada 30-krotnemu okrążeniu Ziemi i 3-krotnej odległości między Ziemią, a Księżycem.

Zgromadzeni z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli różnorodne walory emitowane w wielu krajach dla uczczenia pielgrzymek i kolejnych lat pontyfikatu Wielkiego Polaka, między innymi walory filatelistyczne , numizmatyczne, zdjęcia, karty telefoniczne, książki i portrety Jana Pawła II.

Nasza koleżanka Nina posiada szeroki wachlarz walorów papafilistycznych, nie dziwi więc duże zainteresowanie jej zbiorami.
Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z tego sympatycznego spotkania.

*****

W dniach 14 – 16.09.2011 r. w Oleśnie odbyła się IV Krajowa Konferencja Samorządy RP dla Jana Pawła II – „Dziedzictwo i patriotyzm w nauczaniu Jana Pawła II”.

Z pośród wielu materiałów przygotowanych na tegoroczną Konferencję prezentujemy beznominałowe kartki o tematyce papieskiej, których autorem projektów jest kol. Grzegorz Kaniewski – wiceprzewodniczący Koła Papafilistów. Kartki zostały wydane w nakładzie 500 sztuk przez CP ORJ w Opolu.

Kartka nr 3/2011:

Kartka nr 4/2011:

*****

Podczas tegorocznych Dni Zgorzelca (25 – 26 czerwca 2011 r.) swoje kolekcjonerskie zbiory zaprezentował kol. Mieczysław Kula – szef Koła Terenowego naszej organizacji w Zgorzelcu.
Organizatorem wystawy było Koło nr 63 PZF Zgorzelec, a miejscem prezentacji sala widowiskowa MDK.
Temat tej filatelistycznej wystawy nawiązywał do tegorocznych uroczystości beatyfikacyjnych naszego Wielkiego Rodaka Jana Pawła II.
Wystawa pod znamiennym tytułem „Błogosławiony Jan Paweł II – niestrudzony pielgrzym tej ziemi” cieszyła się dużym zainteresowaniem i wielkim uznaniem zwiedzających. Wszystkim tym, którym nie udało się obejrzeć bogatych zbiorów filatelistycznych o tematyce papieskiej pozostaje więc obejrzenie kilku fotografii.

*****

BEATYFIKACJA – to tytuł prezentacji przygotowanej przez naszą koleżankę Ninę Maj.
W dniu 5 maja br., a więc zaledwie kilka dni po uroczystościach beatyfikacji Jana Pawła II w Watykanie, emerytowani nauczyciele i pracownicy oświaty zgromadzeni w sali konferencyjnej Zarządu Oddziału ZNP Wrocław-Fabryczna z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli jej interesujące papafilistyczne zbiory. A było co oglądać – prosto z Watykanu piękne kartki z wizerunkiem naszego nowo Błogosławionego i filatelistyczny karnet, także polskie znaczki, beznominałki i wrocławski stempel z datą 1 maja, również naszą nową niezwykłą srebrną monetę 20 zł i 2 zł oraz portrety Jana Pawła II – Wyd. Biały Kruk, a także wiele książek. Uczestnicy tego spotkania wysłuchali zabawnych historyjek z życia Błogosławionego (nie tylko o słynnych kremówkach) oraz wierszy Jana Pawła II jak i tych Jemu poświęconych. Na zakończenie spotkania, przy akompaniamencie gitary, wspólnie odśpiewali „Barkę”, ulubioną pieśń naszego Wielkiego Rodaka.

 

*****

Wśród członków Koła Papafilistów są nie tylko kolekcjonerzy walorów związanych z osobą  Jana Pawła II, ale również autorzy wielu ciekawych papafilii. Poniżej prezentujemy najnowsze projekty papieskich kartek beznominałowych autorstwa naszego kolegi Adama Szulera.

Kartka nr 1 – Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Polski

Kartka nr 2 – 30. rocznica zamachu na Jana Pawła II

Kartka nr 3 – 30. rocznica śmierci Stefana Kardynała Wyszyńskiego

*****

Podczas II Wielkopolskiego Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich, zorganizowanemu przez władze miejskie Grodziska Wlkp. we współpracy z dziekanem dekanatu grodziskiego ks. Jackiem Markowskim, Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” oraz Stowarzyszeniem „Pamięć Jana Pawła II”, towarzyszyły wystawy poświęcone osobie Sługi Bożego Jana Pawła II w filatelistyce świata i na kartach telefonicznych z całego świata.
Swoje kolekcje zaprezentowali tam:

Grzegorz Kaniewski – „Papież Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata” oraz
Antoni Filipowicz – „Papież Jan Paweł II na kartach telefonicznych świata”.

Więcej na ten temat można znaleźć na stronie:
http://ekai.pl/diecezje/poznanska/x32396/bp-jedraszewski-na-wielkopolskim-forum-samorzadowych-inicjatyw-papieskich/*****


Członkowie skupieni w Kole Papafilistów prezentują swoje zbiory praktycznie w całym kraju.

W wystawach przygotowanych z okazji X Jubileuszowej Konferencji Stowarzyszenia „Pamięć Jana Pawła II” (Lublin, 30 – 31 lipca 2010 r.) uczestniczył m.in. Antoni Filipowicz.
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie kolega Antoni Filipowicz prezentował swoją kolekcję „Jan Paweł II na kartach telefonicznych świata”.

Chętni do obejrzenia fotorelacji z tych wystaw mogą to uczynić na poniższej stronie:
http://212.182.106.58/wbp/index.php/archiwum/wystawy/2010/424-fotorelacja-z-otwarcia-wystaw-stowarzyszenia-pamiec-jana-pawla-ii.html*****


Pod koniec czerwca 2010 roku, z okazji Dni Zgorzelca, można było obejrzeć wystawę filatelistyczną naszego kolegi Mieczysława Kuli, jednego z członków Koła Papafilistów.
W Sali widowiskowej Amfiteatru miejskiego w Zgorzelcu zaprezentował fragment swoich zbiorów filatelistycznych pt. „Wizyty Jana Pawła II w Polsce – wspomnienie w 5. rocznicę śmierci”.
Poniżej – kilka zdjęć z tej interesującej wystawy:*****


W kwietniu 2010 roku z okazji 5. rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II można było oglądać papieskie karty telefoniczne z kolekcji Elżbiety Gil.
W pięknych wnętrzach Muzeum Ślężańskiego im. Stanisława Dunajewskiego w Sobótce eksponowana była prezentacja „Droga do świętości – niezwykłe życie Karola Wojtyły”.