Już byliśmy Pod Kolumnami …
Tegoroczna wystawa przeminęła wraz z pozostającymi w naszej pamięci szalenie sympatycznymi wrażeniami z placu Świętego Macieja numer 21. Prawie eksterytorium Wrocławia – Nadodrze, to część miasta o niezwykłej atmosferze z niezwykłymi ludźmi.
XVIII wystawę zlokalizowaliśmy dzięki szalenie sympatycznym ludziom, którzy zawiadują od lat Klubem Pod Kolumnami, którzy otoczyli nas wielkim zaufaniem i serdecznością. Dyrektor tej placówki (na mapie kulturalnej miasta Klub Pod Kolumnami znany od prawie półwiecza z pięknymi sukcesami i ciekawą działalnością dla lokalnej przede wszystkim społeczności) Pan Marek Korzeniowski z Paniami Jolantą Burdziłowską i Lilą Symonowicz oddali nam we władanie całe locum. A te pomieszczenia to prawie kulturalna bombonierka. Wymuskane i dopieszczone, z prawdziwie kulturalnymi scenografiami każde z osobna.
W galerii i sali estradowej nasi wystawcy mogli zaprezentować swoje walory. Corocznie ten sam aplauz i zadowolenie u zwiedzających. To clou naszego wystawiennictwa, żeby wszyscy, dla których kolekcjonerska elita prezentuje zbiory i kolekcje byli prawdziwie zdziwieni i uradowani, obcując z takimi materiałami z różnych dziedzin zbieractwa. Wszak były prezentowane wszystkie gatunki kolekcjonerstwa i mogły cieszyć oczy i zmysły oglądających.
Gala główna, czyli otwarcie wypadła w moim przekonaniu świetnie. Wciąż pozostaje otwarte pytanie, czy my na przestrzeni minionych lat cokolwiek robimy poniżej poziomu … świetnie? Takie słuchy do mych uszu nie doszły, być może są w drodze …
Całość tego pierwszego kontaktu gości i wystawców ze swadą znana nam wszystkim prowadził guru wrocławskiej historii – Bronisław Jan Zathey, któremu przyrząd zwany mikrofonem przekazał witając najserdeczniej niżej podpisany.
Ogromną satysfakcją dla nas organizatorów było przybycie Pana Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Tadeusza Samborskiego. Otrzymaliśmy dużą akceptację i uznanie dla naszej wspólnej działalności z ust Pana Wicemarszałka z zapewnieniem o dalszej współpracy.
Prawie dwudziestoosobowa grupa działaczy naszego Stowarzyszenia otrzymała od Pana Tadeusza Samborskiego specjalne listy gratulacyjne.
Pozostając w absolutnej zgodzie z tradycją naszych wystaw należy napisać, że wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, z których powinni być zadowoleni. Tylko czy faktycznie byli? Chciałbym aby tak było i cały Komitet Organizacyjny też by chciał, prawda koleżanko i koledzy?
Super stoisko, z jeszcze bardziej jak mawia młodzież superowymi walorami, zorganizowała Poczta Polska, a konkretnie zespół Urzędu Pocztowego Wrocław 1. Pani naczelnik Agnieszka Wyka do ostatniej chwili przed czwartkowym otwarciem, bacznym okiem pilnowała każdego szczegółu na ciekawie zaaranżowanym stoisku. Obydwaj panowie, którzy je obsługiwali to chyba w tym urzędzie prawdziwe skarby.
A całością zarządzała niestrudzona w swej energii i zaangażowaniu Pani Joanna Rupnicka. Środowisko naszej organizacji, mam na myśli filatelistów, może tylko dziękować Centrali Poczty Polskiej, a konkretnie Biuru Marketingu i Filatelistyki, że we Wrocławiu mamy taką osobę.
Ekspozycja w Klubie Pod Kolumnami wpisała się w całoroczne obchody Europejskiej stolicy Kultury – Wrocław 2016, o czym aż nadto dobitnie może świadczyć tytuł wystawy – „Europa w kolekcjonerstwie”. Trzeba podkreślić „wężykiem”, że wszystkie osiemnaście prezentacji zostało zbudowane specjalnie na tę wystawę.
Czuje się zatem w obowiązku, jako szef Komitetu Organizacyjnego, złożyć Państwu PT Wystawcom bardzo serdeczne podziękowania i gratulacje za ten piękny gest świadczący o wysokim zaangażowaniu i zrozumieniu idei kolekcjonerstwa.
Najprawdziwsze oblężenie sale Klubu Pod Kolumnami przeszły podczas trwającej Nocy Muzeów w sobotę 14 maja. Nasi koledzy mający w tym czasie dyżur byli wręcz zdumieni, że tyleset zwiedzających odwiedziło podwoje na placu Świętego Macieja 21. Taki sukces cieszy i jednako zobowiązuje do dalszych intensywnych działań na rzecz nieustających starań nad atrakcyjnością zaprezentowanych zbiorów i kolekcji.
Dziękuję całej ekipie naszego Komitetu Organizacyjnego za okazaną koleżeńskość i solidarną współpracę, która pozwoliła zorganizować tegoroczną edycję wystawy. Ekstra podziękowania składam kolegom, członkom naszej organizacji za bardzo cenne wsparcie personalne podczas prac montażowych i technicznych. Wierzę, że to współdziałanie będziemy mogli kontynuować w przyszłości.
Wystawa w roku 2017 odbędzie się w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu przy ulicy Zygmunta Krasińskiego 1. Przed nami więc powierzchniowy areał wpisanego w naszą historię Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.
Z uwagi na fakt, że obchodzić będziemy 20. rocznicę powstania Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu, będą mogli wziąć w niej udział wyłącznie jego członkowie plus specjalnie zaproszeni goście.
Reasumując zakończoną XVIII Wrocławską Krajową Wystawę Kolekcjonerską – Wrocław 2016 , odnieśliśmy wspólnie duży sukces, a na ten przyszłoroczny już zacznijmy wspólnie pracować.
Zapraszam uprzejmie!
Tadeusz B. Marcin Denes – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
we Wrocławiu 16 maja AD 2016
I jeszcze kilka fotograficznych wspomnień:
Autorzy zdjęć: Andrzej Trebik, Marek Jama i Tadeusz Kasprzycki