Kresy Wschodnie w Brzegu
W samo południe, w piątek 23 września 2016 roku, w przepięknej auli Muzeum Piastów Śląskich atmosfera niczym z lwowskiej Sygniówki. W bardzo serdecznych słowach wszystkich licznie zebranych PT Gości, szerokie grono wystawców i organizatorów powitał jak zawsze dystyngowany dyrektor Muzeum Piastów Śląskich Paweł Kozerski.
Niezrównany orator i przyjaciel Kresów profesor Stanisław Sławomir Nicieja w przeciekawy sposób uzasadnił wciąż żywą miłość do terenów, które mają swoje centralne miejsce w sercach ludzi stamtąd pochodzących i kolejnych pokoleń kresowiaków.
W emocjonalny sposób o swojej prywatnej drodze z Kresów do Brzegu wspomniał naczelny i wieloletni organizator brzeskich ekspozycji Tadeusz Sadowiński. To człowiek, który spowodował, że na kolekcjonerskiej mapie Polski Brzeg ma szczególne znaczenie.
To także ogromny wkład, pomoc i zaangażowanie władz województwa opolskiego, pana Starosty Macieja Stefańskiego i jego zastępcy pana Tomasza Witkowskiego. Trzeba z naciskiem podkreślić o pięknej współpracy z szefami lokalnych firm i instytucji – Brzeskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu Sp. Z o.o., Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Poczty Polskiej i Panoramy Racławickiej.
Po raz pierwszy w historii brzeskich wystaw do Komitetu Honorowego zaproszony został niestrudzony działacz i orędownik Kresów Wschodnich pan Tadeusz Samborski – wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
W otwarciu wystawy pana wicemarszałka reprezentował pan Janusz Łódzki, który w szczególnie serdecznym wystąpieniu podziękował za możliwość poznania pięknych zbiorów, upamiętniających ziemię naszych dziadków i ojców.
Całość uroczystości otwarcia wystawy, w pięknej oprawie, prowadziła w profesjonalny sposób para niezwykle lubianych i cenionych kolekcjonerów w osobach Brygidy Jakubowicz i Tadeusza Sadowińskiego.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zestawy upominków, które będą obdarowanym przypominać tę brzeską, poświęconą Kresom ekspozycję.
Natomiast każdy z wystawców uhonorowany został specjalnym i pamiątkami, które wręczał w imieniu burmistrza Brzegu pana Jerzego Wrębiaka, jego zastępca pan Tomasz Witkowski.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i okazywanej na każdym kroku życzliwości ze strony pani Teresy Piaseckiej – kustosz Muzeum Piastów Śląskich, wszyscy wystawcy mogli być zadowoleni ze sposobu prezentacji ich walorów.
Bo trzeba wziąć pod uwagę fakt, że różne rodzaje walorów, które były prezentowane wymagały prawdziwej maestrii w ich wyeksponowaniu. W imieniu Komitetu Organizacyjnego bardzo Pani dziękujemy.
Cała grupa wystawców to same tuzy środowiska kolekcjonerskiego naszej organizacji. Proszę tylko do tego tekstu zobaczyć galerię fotografii, która dokumentuje tę wystawę.
W przyszłym roku cały Brzeg i okolice wespół z szefem Koła Terenowego w Brzegu – Tadeuszem Sadowińskim, będą sukcesywnie przygotowywać się do 20. rocznicy powstania Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu (a także, co zrozumiałe w Brzegu). Zrobimy wszystko, żeby to było prawdziwe święto kolekcjonerstwa w Brzegu.
Dla organizatorów każdej imprezy, nie ma nic cenniejszego niż słowa okazujące zadowolenie i radość na twarzach uczestników i zwiedzających.
Tak na pewno było w Brzegu podczas otwarcia, tak także niechaj będzie przez cały czas trwania XVIII Brzeskiej Krajowej wystawy Kolekcjonerskiej – Brzeg 2016 „Kresy Wschodnie”. Wspaniałych wrażeń!
Tadeusz B. Marcin Denes – założyciel i prezes Zarządu SKwW
Brzeg – Wrocław, 27 września A.D. 2016
Poniżej kilka fotograficznych wspomnień z wernisażu:
Autorzy fotografii: Joanna Rupnicka, Krystian Ławreniuk, Jerzy Gołębiowski i Tadeusz Kasprzycki