Pięknie udany jubileusz
Dobra zmiana w naszej organizacji, czyli nowy skład personalny Zarządu Stowarzyszenia Kolekcjonerów, który działa od lutego bieżącego roku, był organizatorem XX Jubileuszowej Wrocławskiej Krajowej Wystawy Kolekcjonerskiej – Wrocław 2018.
To było prawdziwe wydarzenie dla całego środowiska kolekcjonerskiego w kraju. Plejada uznanych pasjonatów, którzy zaprezentowali bardzo szeroki wachlarz walorów z wielu dziedzin zbieractwa. Dla zwiedzających to niespotykana gdzie indziej możliwość obcowania z materiałami, które mają ogromny ładunek emocjonalno-estetyczny. Na świetnym poziomie opracowanego materiału stanęli wszyscy kolekcjonerzy, a dokładnie 25 wystawców.
Tematycznie jubileuszowa ekspozycja upamiętnia dwie tegoroczne rocznice, które w najbliższych miesiącach będą wielokroć kreowane. To historyczne dla naszej Ojczyzny wydarzenia, setna rocznica uzyskania niepodległości i czterdziesta rocznica Pontyfikatu świętego Jana Pawła II. Przedstawione w niezwykle ciekawy sposób zbiory i kolekcje całkowicie odpowiadają oczekiwaniom Komitetu Organizacyjnego i Komisarza Wystawy.
Otwarcia jubileuszowej wystawy dokonał prezes Zarządu Jerzy Gołębiowski witając bardzo serdecznie wszystkich, licznie przybyłych zaproszonych PT gości i uradowanych wystawców. Dla wielu z nich udział w tak prestiżowej imprezie to prawdziwy zaszczyt. Wszak trzeba wiedzieć, że Komisarz wystawy dokonał prawdziwej selekcji nadesłanych zgłoszeń. Wieść gminna i miejska niesie, że tychże wpłynęło około 120. Ale to nie powinno dziwić. Wrocławska wystawa ma znakomitą renomę wśród kolekcjonerów w naszym kraju. Przez dwie dekady na taką opinię społeczność Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu pracowała z ogromnym zaangażowaniem.
W niezwykle ciepłych i prawdziwie wiosennych słowach oficjalnego otwarcia Jubileuszowej wystawy dokonała Pani Agnieszka Miza – dyrektor Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, Przewodnicząca Komitetu Honorowego.
W ciągu pierwszych minut po otwarciu wystawy nastąpił bardzo miły akcent, który poniekąd zamyka minione dwadzieścia lat naszej organizacji. Prezes Jerzy Gołębiowski wręczył w imieniu władz Stowarzyszenia założycielowi i wieloletniemu prezesowi Tadeuszowi B. Marcinowi Denesowi tytuł Honorowego Prezesa umieszczony w okazałym futerale na ozdobnym grawertonie. Uhonorowany tym zaszczytnym wyróżnieniem w serdecznych słowach wyraził swoją wdzięczność.
W ten sam sposób podziękowano za pełną poświęcenia pracę na rzecz Stowarzyszenia Tadeuszowi Sadowińskiemu, który prawie dwadzieścia lat kierował i organizował wielkiego formatu ekspozycje w Brzegu. Amarantowy futerał z oryginalnym grawertonem Tadeuszowi Sadowińskiemu wręczył Prezes Zarządu Jerzy Gołębiowski.
Wśród wielu zaproszonych Gości był obecny Pan dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Dominik Kłosowski, który udekorował Tadeusza B. Marcina Denesa przyznaną przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego Odznaką Honorową Złotą Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.
Poczta Polska, z którą to firmą współpracujemy od dawien dawna, także i na tę Jubileuszową wystawę przygotowała prawdziwie filatelistyczne upominki dla grupy zaangażowanych członków naszej organizacji. Wyróżnienia, które przyznali dyrektor Biura filatelistyki Mariusz Dawić i dyrektor Regionu Sieci we Wrocławiu Leszek Trzeciak zostały przekazane przez przemiłe Panie Joannę Rupnicką – Koordynatora ds. filatelistyki na Dolnym Śląsku i Danutę Bogusławską – zastępcę dyrektora Regionu Sieci we Wrocławiu.
Narodowego emitenta, jakim jest Narodowy Bank Polski, reprezentował dyrektor Oddziału Okręgowego Jan Szuba, który dla kilku najbardziej aktywnych numizmatyków przekazał atrakcyjne upominki. To piękny i coroczny gest dyrektora Jana Szuby, zawsze bardzo sympatycznie … oczekiwany przez wielu numizmatyków, ale tylko kilku jest tymi szczęśliwcami.
Swoją obecnością na uroczystości otwarcia tegorocznej ekspozycji zaszczyciły również władze Brzegu. W imieniu burmistrza Brzegu Pana Jerzego Wrębiaka, najbardziej zaangażowanym członkom wrocławskiej organizacji okazjonalne albumy o Brzegu i upominki wręczył jego zastępca Pan Tomasz Witkowski.
I po kilkunastu minutach od otwarcia wystawy wszyscy zaproszeni Goście i bohaterowie wystawy, czyli wystawcy, mogli uścisnąć dłonie prezesa Zarządu Jerzego Gołębiowskiego i Wiceprezesa Zarządu Macieja Borowskiego. Obydwaj panowie przekazywali owiane tradycją i po trosze tajemnicą (tajemnicą zawartości tylko…), upominki.
Całość otwarcia tegorocznej edycji prowadził niezrównanie perfekcyjny Bronisław Jan Zathey. Człowiek wielu pasji i działacz znaczących organizacji.
Chciałbym pochylić czoła i oddać najwyższy szacunek całego środowiska naszej organizacji Panu Wojciechowi Olenderkowi – wiceprezesowi Zarządu Głównego i prezesowi Zarządu Okręgu Związku Inwalidów Wojennych RP i Panu Józefowi Dymalskiemu – znakomitemu działaczowi społeczno-kulturalnemu na Dolnym Śląsku. To dzięki ogromnej woli i determinacji obu panów zaprezentowano arcyciekawy eksponat pt. „Walczyliśmy o wolną Polskę…”. Te plansze dokumentują złożoność naszej historii, szczególnie w tym roku 100. rocznicy Niepodległości.
Ukontentowani otrzymanymi zestawami upominków, uczestnicy uroczystego otwarcia wystawy zostali zaproszeni na poczęstunek. A na stołach, które uginały się od przepysznego jadła, różności przygotowane przez najprawdziwszego mistrza i restauratora, który zawsze każdego gościa powita w swojej Gospodzie w Obornikach Śląskich – Pana Mariusza Kowalczyka.
Dwudziesta wystawa w gościnnej sali Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego przeszła do historii. Do zobaczenia i oglądania za rok.
Tadeusz B. Marcin Denes – Założyciel i Honorowy prezes SKwW
I jeszcze kilka fotograficznych migawek z uroczystego otwarcia tegorocznej XX Jubileuszowej Wrocławskiej Krajowej Wystawy Kolekcjonerskiej – Wrocław 2018.
Autorzy zdjęć – Andrzej Trebik i Tadeusz Kasprzycki