Tradycja brzeskich prezentacji póki co zatrzymała się na niezmiennie enigmatycznej liczbie trzynaście,
Tegoroczna XIII Brzeska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska – Brzeg 2011 na pewno przeszła do historii, już słyszę zewsząd zapytania – a dlaczego?, a dlaczego?
Ano dlatego, że po raz pierwszy w organizacji wystaw w Brzegu kolekcjonerzy eksponują swoje zbiory w Zamku Piastów Śląskich. Ten cały kompleks to najważniejsze miejsce w mieście nad Odrą, epicentrum historii tej ziemi i okolic.
Dzięki staraniom Komitetu Organizacyjnego i ogromnej pomocy ze strony Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego i Burmistrza Brzegu Wojciecha Huczyńskiego wybrano znakomitą scenerię dla tegorocznej imprezy.

Tradycyjnie całą uroczystość otwarcia prowadził perfekcyjnie Tomasz Fronckiewicz, który corocznie wszystkie swoje talenty artystyczne poświęca na rzecz najładniej opracowanych walorów kolekcjonerskich jakimi są kartki pocztowe, karta telefoniczna czy wysmakowany katalog wystawowy.
Licznie zgromadzeni zaproszeni goście, szefowie firm komunalnych, od lat wspierający Koło Terenowe Stowarzyszenia Kolekcjonerów w Brzegu, którym prześwietnie kieruje i rządzi Tadeusz Sadowiński, z zainteresowaniem wysłuchali treściwego i wielce interesującego zagajenia dyrektora Muzeum Piastów Śląskich – Pawła Kozerskiego, który bardzo ciepło, wręcz gorąco odniósł się do braci kolekcjonerów, mówiąc o ich pasji i wiedzy.
Dużym zaszczytem dla wszystkich zebranych było wystąpienie Barbary Kamińskiej – Wicemarszałek Województwa Opolskiego, podkreślające znaczenie i rolę dla kultury narodowej różnych rodzajów kolekcjonerstwa.
Te elementy w dużym stopniu sprawiły, że Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta przyznał dwie honorowe odznaki „Za zasługi dla Województwa Opolskiego” Markowi Starczykowi i Tadeuszowi Sadowińskiemu, które wręczyła przy burzy oklasków Barbara Kamińska – Wicemarszałek Województwa Opolskiego.
Wicestarosta Powiatu Brzeskiego Ryszard Jończyk w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie dla lokalnej społeczności takich imprez, które prezentują dorobek wielu pokoleń mieszkańców ziemi brzeskiej na zachowanych materiałach kolekcjonerskich i wpisują się w siedem wieków brzeskiego księstwa.
W imieniu Starosty uhonorował specjalnymi dyplomami trzech członków Zarządu naszej organizacji, a konkretnie Tadeusza B. Marcina Denesa, Macieja Bronisława Borowskiego i Jerzego Andrzeja Gołębiowskiego.
Po oficjalnych wystąpieniach nastąpił akt zadowolenia tych uczestników otwarcia wystawy, którzy włożyli swój trud i umiejętności w zorganizowanie tegorocznej edycji, a szczególne słowa podziękowań w imieniu Zarządu skierował niżej podpisany do wieloletnich i sprawdzonych donatorów i przyjaciół brzeskich wystaw, władz miasta i powiatu oraz szefów miejskich firm, bez których nie byłoby mowy o imprezie na takim poziomie.

A trzeba także pamiętać o wielkiej życzliwości i wszechstronnej pomocy ze strony przesympatycznych pań Beaty Zatoń – Kowalczyk z Urzędu Miasta w Brzegu, Brygidy Jakubowicz ze Starostwa i Mirosławy Łabudzińskiej z Poczty Polskiej w Brzegu.
Wiedzieć i podkreślać należy, że w Brzegu jest niezwykły klimat dla takich inicjatyw społecznych, które swym działaniem możliwie najszerzej promują miasto i jego sukcesy.
Tak jak kilka wersów powyżej napisałem, szef brzeskich kolekcjonerów wręczając zestawy upominkowe uczestnikom otwarcia w sposób magiczny, malował na ich twarzach radość.
Po tej zawsze jednakowo, dłuższej „ceremonii” było kilkadziesiąt minut dla duszy. Zostaliśmy zaproszeni na koncert kwartetu wykonującego muzykę dawną. Po tym zasłuchaniu integracyjne spotkanie przy pysznych ciastkach i spokojnych napojach typu soki, herbata i niezmiennie czarna kawa. Wymiana opinii i uwag trwała długo.
Było jak zawsze, czyli świetnie i bez cienia przesady mogę odważnie napisać – bezbrzeżnie dziękujemy wszystkim z Brzegu.

W przyszłym roku obchodzić będziemy 15 – lecie powstania naszego Stowarzyszenia.

Będzie jeszcze ładniej i ciekawiej! Do zobaczenia!

Tadeusz B. Marcin Denes
Założyciel i Prezes
Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu

Brzeg – Wrocław, 11.10. A.D.2011