Zewsząd takie opinie słyszałem, gdy skończyła się uroczystość otwarcia Jubileuszowej XV Wrocławskiej Krajowej Wystawy Kolekcjonerskiej-Wrocław 2013, którego dokonał Pan Józef Dymalski – dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu.

Gdy na wrocławskiej wieży ratuszowej, na jednym z najpiękniejszych Rynków w Europie, rozbrzmiewało południe, to świetny duet akordeonistów Jacka i Jakuba Gąsiorów (notabene ojca i syna) rozpoczął koncert z iście latynowskim temperamentem.

Przebrzmiały akordy harmonii i niżej podpisany najserdeczniejszymi słowy powitał jakże liczne grono naszych przyjaciół i donatorów, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.

Licznie przybyli do Domu Kultury „Kolejarz” Wrocław-Świebodzki najgłówniejsi aktorzy czwartkowego otwarcia – Wystawcy, którzy reprezentowali swoje środowiska kolekcjonerskie usytuowane w Warszawie, Krakowie, Rzeszowie, Brzegu, Legnicy, Nysie, Głubczycach, Gryfinie, Świdnicy, Gostyniu, Chełmży, Oleśnicy Śląskiej, Obornikach Śląskich i oczywista we Wrocławiu.

Chciałbym podkreślić w sposób szczególny, że nasza jubileuszowa wystawa była współfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.
Całą część powitalną prowadził niezrównany w swoim uroku i wdzięku Bronisław Jan Zathey.

Dużym wyróżnieniem dla naszej imprezy była obecność ścisłego kierownictwa wielu lokalnych firm, z którymi współpracujemy od początku naszej działalności. Mam tu na myśli Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Orange Polska, Pocztę Polską, Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, Narodowy Bank Polski i Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Wieloletnia współpraca z poszczególnymi agendami Poczty Polskiej tak na szczeblu Centrali narodowego emitenta, jak i wrocławskim poziomie zapewne sprawiła, że mogliśmy gościć Panią dyrektor Agnieszkę Kłodę-Dębską, szefową Biura Promocji i Marketingu Poczty Polskiej z Warszawy.
W emocjonalnie subtelnym wystąpieniu wszyscy uczestniczący w otwarciu wystawy mogli usłyszeć, dlaczego tak ukochała filatelistykę i poświęciła zawodową pasję tej właśnie dziedzinie kolekcjonerstwa. Od lat jesteśmy w orbicie pięknej życzliwości Pani dyrektor.

Dosyć energicznie w tym roku odbywało się wręczanie tradycją uświęconych (przepraszam za sakralny zwrot) upominków.
Ponieważ wystawa była jubileuszowa, to i ilość upominkowiczów iście rekordowa. Ale wszystko dzięki znakomitej aktywności Pana dyrektora Józefa Dymalskiego z Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, który sprawnie, z bardzo sympatycznymi słowami dla każdego wręczał zestawy upominkowe, które mogły być tak interesujące rzeczowo dzięki życzliwości ze strony firm z nami współorganizujących w tym względzie wystawę. Vide katalog wystawy. Kłaniając się pięknie, bardzo dziękujemy.

Z okazji jubileuszowej wystawy organizator, czyli Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu, w uznaniu za wieloletnie wspieranie naszej działalności, uhonorowało dokładnie 62 osoby specjalnym, imiennym medalem, który otrzymali szefowie firm i instytucji, przewodniczący Kół Terenowych i szczególnie zasłużeni wystawcy.

Walor ten zgodnie zresztą z intencją wydawcy, czyli naszej organizacji, stał się prawdziwym szlagierem kolekcjonerskim, czego najlepszym dowodem jest fakt, że otrzymałem bukiet gratulacji zewsząd. Naszą naczelną intencją było przekazanie P.T. Państwu trwalszego niż forma papierowa dowodu pamięci o Waszym zaangażowaniu, abyśmy mogli realizować naszą misję krzewienia i popularyzacji wszelakiego kolekcjonerstwa.

Na pewno nie będę recenzentem prezentowanych eksponatów. Tutaj oddaję głos wszystkim uczestnikom wystawy, którzy swoje opinie, komentarze i uwagi wybiórczo umieścili w Księdze Pamiątkowej.
Mnóstwo tam niezwykle serdecznych słów, wręcz peanów dla wystawców.
Bezsprzecznie zaprezentowane zbiory są na wyższym pod każdym względem poziomie od wystaw minionych.

Gratuluję i dziękuję wszystkim P.T. trzydziestu czterem Wystawcom.
I już teraz, tuż po zamknięciu gościnnych odrzwi Domu Kultury „Kolejarz” Wrocław-Świebodzki, zapraszam do budowania, z udziałem wielkiej inwencji połączonej z najprawdziwszą pasją, nowych eksponatów pod kątem przyszłej prezentacji.

Po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii projektu „Noc Muzeów w Polsce”, dzięki wielkiej determinacji wiceprezesa Zarządu i Komisarza naszych wystaw Artura Marsy, tegoroczna impreza wpisała się w ten prestiżowy kalendarz realizowany we Wrocławiu.

To debiut na tym niezwykle rozbudowanym i konkurencyjnym rynku w naszym mieście.
Animator nowego przedsięwzięcia uważa debiut naszej organizacji za udany.

Czyżbyśmy budowali nową tożsamość Stowarzyszenia jako placówka muzealna … ?!
W tym miejscu chciałbym gorąco podziękować Pani dyrektor Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu Jadwidze Bartków-Domagale za bardzo osobisty adres z okazji jubileuszowej wystawy.

Teraz my wszyscy członkowie z Komitetu Organizacyjnego naszych ekspozycji, powinniśmy się skupić i rozłożyć racjonalnie siły na najbliższe pięć lat.
Następna jubileuszowa impreza firmowana przez Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu odbędzie się w roku 2018, czasu multum. Poproszę o tyleż zapału i chęci współdziałania nad realizacją kolejnych projektów.

Bardzo serdecznie dziękuję P.T. Koleżankom i Kolegom z Komitetu Organizacyjnego za autentyczne zaangażowanie, za włożony trud przy powstaniu tej jubileuszowej ekspozycji.

Wszystkim P.T. Uczestnikom życzę wielu sukcesów i satysfakcji z działań na płaszczyznach zawodowych, prywatnych i kolekcjonerskich.
Jestem przekonany, że Państwa odczucia są adekwatne do naszych, którzy starali się nadać tegorocznej imprezie nowy, specyficzny klimat.

w maju AD 2013 we Wrocławiu

Za Komitet Organizacyjny
Tadeusz B. Marcin Denes – przewodniczący

I jeszcze kilka fotograficznych wspomnień:

Autorzy zdjęć: Elżbieta Gil, Nina Maj i Andrzej Trebik