XVI Krajowa Brzeska Wystawa Kolekcjonerska – Brzeg 2014, to ogromny sukces organizatorów i to bezdyskusyjnie za sprawą świętego Jana Pawła II, który objął nadpatronat honorowy nad tym wydarzeniem.
Uroczyste otwarcie odbyło się w święto patronalne naszego ukochanego Papieża, czyli 22 października. To także dzień inauguracji epokowego pontyfikatu.

Przestronne pomieszczenia na Stadionie Miejskim w Brzegu w klimatycznym anturażu, przygotował szef miejscowego MOSiR-u Krzysztof Kulwicki, który w bardzo osobistych słowach powitał wszystkich, którzy przybyli na to wyjątkowe w swojej wymowie otwarcie.

Niezrównany w stworzeniu odpowiedniego nastroju, świetny gemmolog Leszek Derkaczewski swoim przekazem muzycznym podniósł o kilka oktaw całą atmosferę. W zadumie wysłuchaliśmy papieskiej Barki w wykonaniu in spe świętego księdza Jerzego Popiełuszki. To był majstersztyk w wykonaniu Leszka.

Tradycją brzeskich corocznych wystaw jest perfekcyjne ich przygotowanie. Ale po części nie ma się co dziwować, jak to mawiają na Hali, od ilości gąsienic zwanej Gąsienicową. Przecież to zasługa znakomitej grupy, której przewodzi Tadeusz Sadowiński – szef Komitetu Organizacyjnego, mając do współpracy panią Mirosławę Ewę Łabudzińską i panów Andrzeja Peszkę i Tomasza Kafla.

Bardzo ciekawe walory filatelistyczne (piękny i niezwykle poszukiwany arkusik i kartkę pocztową) opracował pan Andrzej Peszko, który do pełni filatelistycznej radości dołączył też okolicznościowy datownik pocztowy, a dla fonotelistów kartę telefoniczną.

Swoją obecnością na uroczystości otwarcia ekspozycji zaszczyciło wielu miejscowych notabli, którzy od lat wspierają, w ramach swoich możliwości, brzeską imprezę.

Zaszczytem dla przybyłych tak licznie gości było wystąpienie pana burmistrza Brzegu Wojciecha Huczyńskiego. Pierwsza osoba w mieście bardzo wysoko oceniła działania na rzecz promowania miasta i oddawania się swoim pasjom przez kolekcjonerów, którzy niosą sztandar Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu i Koła Terenowego w Brzegu.
Pan burmistrz Wojciech Huczyński kilkakrotnie podkreślał jak bardzo znaczące dla kultury miasta i powiatu są takie imprezy.

Pośród plejady polskich kolekcjonerów Papafilii w brzeskiej ekspozycji wzięli udział wszyscy ci, których każdy organizator takich tematycznych wystaw chciałby gościć u siebie, ale z wielu względów nie jest to możliwe.
Prezentowane materiały wzbudzały zrozumiały podziw. Sam szef brzeskich wydarzeń Tadeusz Sadowiński przedstawił rękodzieło w krzyżykowej technice czarno białej – Kardynał Karol Wojtyła.

W tej samej manierze, tylko fullcolor, przepiękne prace Pauliny i Mieczysława Adamowiczów.

Dyrektor Panoramy Racławickiej Romuald Nowak przybliżył wszystkim pobyt Jana Pawła II w tej świątyni patriotyzmu. To historyczna na wieki dokumentacja, wszak mało jest placówek o charakterze muzealnym, które mogły gościć takiego Człowieka jak nasz Papież.

Najściślejsza czołówka polskich numizmatyków papafilistów to małżeństwo Józefa i Andrzej Gołębiowscy. Zaprezentowali monety, które wielu kolekcjonerom śnią się po nocach.

Była też najcięższa srebrna moneta Narodowego Banku Polskiego w emisji 966 sztuk (dla przypomnienia to rok chrztu Polski). Tylko 1.000 gram czystego sreberka ku czci świętego papieża.

A fonoteliści to niezmiennie najwyższa półka krajowa. Gdzie tylko swoje zbiory prezentuje szefowa Koła Papafilistów naszej organizacji Elżbieta Alina Gil, to zawsze zewsząd słychać, że to wręcz niesłychane, aby posiadać taką kolekcję. Toć to możliwe. Trzeba tylko mieć taki talent i taką cierpliwość jaką ma mieszkająca nad Odrą kolekcjonerka.

Tak samo można napisać o zbiorze Zenona Czajki, który od prawie dwudziestu lat jest podporą w działalności Koła Terenowego w Brzegu.
Znakomity kolekcjoner i niezwykle serdeczny kolega.

Prawie od zawsze prezentacje przygotowane przez dyplomowanego pedagoga Ninę Maj to najczystsza perfekcja opracowania. To modelowe opracowanie pokazujące skalę wyobraźni i naturalną potrzebę poszukiwania nowego wyzwania w temacie papafilii.

Filatelistykę, pan Krzysztof Drozd, ukazał w najróżniejszej wizji z wykorzystaniem „solidarycy”. Trzeba pamiętać o historycznym wkładzie i znaczeniu Solidarności dla przemian po 1989 roku w Polsce, którym od początku patronował święty Jan Paweł II.
Piękna prezentacja.

Niżej podpisany, na specjalnie wykonanej planszy, zaprezentował zestaw dziesięciu obrazków z Janem Pawłem II, które posiadały certyfikowane fragmenty papieskiej sutanny, jako relikwie trzeciego stopnia wydane w Watykanie.

Chyba nikt nigdy już nie będzie miał takiej kolekcji starych pocztówek Brzegu i Ziemi Brzeskiej jak Adam Piotrowicz. To uczestnik brzeskich wystaw, który ma bezdyskusyjnie stałe miejsce jako najprawdziwszy kolekcjoner i filokartysta.
O jego każdorazowy udział na pewno organizatorzy jeszcze długo będą zabiegać, by mógł ukazywać przepiękne obiekty miasta i okolic.

Minęła rocznica, już setna, jak nasi pradziadowie oddali się idei wielkiego marszałka Józefa Piłsudskiego.
Temat ten to swoiste idee fixe profesora wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych Krzysztofa Rozpondka. Materiały iście muzealnej wartości połączone niewidzialnym węzłem autentycznego patriotyzmu i pasji.
Bardzo dobry pomysł Komitetu Organizacyjnego, by tę ekspozycję upublicznić.

Corocznie od wielu lat w organizację brzeskiej wystawy zaangażowana jest grupa wiernych i prawdziwie oddanych osób.
Nigdy nikt nie byłby w stanie niczego zrobić, jeżeli zdany byłby wyłącznie na siebie. Potrzeba zrozumienia samej idei pośród ludzi, którzy mają jednako otwarte serca i otwarte dusze.
Właśnie takich ludzi ma wokół siebie Tadeusz Sadowiński z grupą swoich działaczy.
To w wielkim, ba bardzo wielkim stopniu, dzięki panom Wojciechowi Huczyńskiemu, Maciejowi Stefańskiemu, Markowi Starczykowi, Arturowi Stecule i Krzysztofowi Tokarskiemu licznie zebrani na otwarciu wystawy goście mogli uczestniczyć w znaczącym wydarzeniu, które upamiętniało życie i działalność świętego Jana Pawła II przedstawioną na walorach kolekcjonerskich.

W sposób szczególny chciałbym podkreślić, nie dającą się określić przymiotnikowo, pomoc i gigantyczną życzliwość na każdym kroku i w każdej realnej sytuacji, którą podarowała pani Brygida Jakubowicz.

Organizatorzy na pewno by tę wystawę zorganizowali, ale w moim przeświadczeniu bez zaangażowania i poświęcenia czasu ze strony pani Brygidy Jakubowicz to byłoby bardzo wątpliwe.
Wszystkim PT Państwu najserdeczniej dziękuję za tę współpracę!

Zgodnie z utrwaloną tradycją na zakończenie otwarcia wystawy organizatorzy przewidzieli istny maraton uznaniowo – upominkowy.

Grupa działaczy Stowarzyszenia Kolekcjonerów otrzymała listy gratulacyjne od Marszałka Województwa Opolskiego.

Burmistrz miasta Brzeg Wojciech Huczyński przekazał pamiątkowe dyplomy.

Z rąk burmistrza Wojciecha Huczyńskiego dyrektor Panoramy Racławickiej Romuald Nowak otrzymał medal „Bene meriente”. Burmistrz Wojciech Huczyński wysoko oceniał wieloletnią pracę i zasługi brzeżanina, który ostatnio opublikował książkę „Mój Brzeg”.

Bardzo miłą niespodzianką były oryginalne personalizowane plakiety, które przyznał Starosta powiatu Brzeg Maciej Stefański. To doprawdy piękna pamiątka dla obdarowanych.

Dyrektor Panoramy Racławickiej Romuald Nowak, ku mojemu zdziwieniu, przekazał mi pięknie oprawiony obraz z Janem Pawłem II wraz z osobistym listem gratulacyjnym.
To moment bardzo dla mnie ważny!

Niezwykłym akcentem tej części uroczystości było wręczenie przez Brygidę Jakubowicz i Tomasza Witkowskiego z Urzędu Starostwa Brzeskiego medalu „W uznaniu zasług dla Powiatu Brzeskiego”.
To najwyższe lokalne wyróżnienie przyznano Tadeuszowi Sadowińskiemu i Tadeuszowi B. Marcinowi Denesowi.

W imieniu uhonorowanych podziękował niżej podpisany, wyraźnie podkreślając, że przyznanie medali to wyraz uznania dla wszystkich członków Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu i Koła Terenowego w Brzegu.

Wszyscy uczestnicy brzeskich uroczystości otrzymali pamiątkowe zestawy upominków, a także okolicznościowe gadżety filatelistyczne, które w imieniu Biura Marketingu i Filatelistyki Poczty Polskiej w Katowicach z dużym pocztowym wdziękiem wręczały panie Alicja Zajączkowska i Karolina Kolenda.

Apetycznie wyglądające stoły kusiły lekko zmęczonych gości, którzy z gracją zaczęli się delektować licznymi smakołykami.

Wymianom opinii, komentarzom i zacieśnianiu kontaktów nie było końca, a tysiące wykonanych fotografii będzie przypominać o brzeskim święcie, które upamiętniają kolekcjonerzy.

Śmiało można już teraz rozpocząć przygotowania do wystawy w Brzegu w 2015 roku.
A ja już teraz zapraszam najserdeczniej na XVII Wrocławską Krajową Wystawę Kolekcjonerską – Wrocław 2015, niezmiennie w maju.
Do zobaczenia!

Tadeusz B. Marcin Denes
Założyciel i prezes Zarządu
Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu

I na koniec jeszcze kilka migawek fotograficznych:

Autorzy zdjęć: Ewa Firlej, Elżbieta Gil i Nina Maj