Po raz kolejny w ostatniej dekadzie członkowie naszego Stowarzyszenia mogli zaprezentować w salach Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu najbardziej wspaniałe eksponaty z kilku dziedzin, którymi są od lat owładnięci.

Wszyscy bez wyjątku, którzy mogli przez pierwsze dni oglądać zaprezentowane walory z fonotelistyki, filatelistyki, numizmatyki, grafiki i fotografii, a także filokartystyki i bardzo osobliwych zbiorów monotematycznych, którymi bohaterami jest rower i dziecko w malarstwie, długopisy i ołówki, bilety kolejowe i karty dla kierowców, wrocławskie dokumenty tuż po Festung Breslau i piłka siatkowa w formacie światowym, byli pod ogromnym wrażeniem tytanicznej pracy włożonej w budowanie eksponatu na tę wystawę.

A to już XVII Wrocławska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska – Wrocław 2015, która była uroczyście otwarta w połowie maja. Potrwa do 13 czerwca, co daje świetną możliwość na wielokrotne odwiedzenie obydwu muzealnych kondygnacji (parter i 1 piętro) w gmachu Głównym Poczty Polskiej przy ul. Zygmunta Krasińskiego 1.

Wielkim sukcesem organizatorów jest tak zróżnicowany dobór zbiorów i kolekcji. Jeszcze większe oklaski należą się wszystkim wystawcom, wszak to najwyższa półka w kolekcjonerskiej szafie. Brawo!

Uroczystego otwarcia dokonała pani dyrektor Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu Jadwiga Bartków – Domagała, przekazując w kolejności mikrofonową pałeczkę przewodniczącemu Komitetu Organizacyjnego Tadeuszowi B. Marcinowi Denesowi.

Po dłuższej chwili głos zabrał Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Samborski. Ze swadą i dużą kulturą powitał wszystkich zebranych, zwracając uwagę na rolę i znaczenie dla kultury pracy i pasji, która jest obecna w duszy każdego kolekcjonera.

W imieniu Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, Wicemarszałek Tadeusz Samborski uhonorował specjalnymi dyplomami grupę działaczy naszego Stowarzyszenia i współpracujących z nami osób.

Całość uroczystości otwarcia prowadził znakomicie, równie znakomity Bronisław Jan Zathey.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy, dokonania i historię powstania Ogólnopolskiego Klubu Zainteresowań PZF Kolejnictwo przedstawił prezes tej organizacji Krystian Żurawski.

Żeby zobrazować całość uczestników tegorocznej edycji, to należy bezdyskusyjnie wspomnieć, że decyzją Komitetu Organizacyjnego od udziału i prezentacji swoich kolekcji zróżnicowanych w walorach, acz tematycznie trzymających się torów, zostali gościnnie zaproszeni członkowie tego Klubu. Dokładnie 15 kolekcjonerów z całej Polski, którzy stanowią tematyczną elitę Polskiego Związku Filatelistów.

Później dwaj wiceprezesi Zarządu Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu – Jerzy Andrzej Gołębiowski i Artur Marsy (także Komisarz wystawy od 17 lat!), z dużym zadowoleniem wręczali wszystkim PT Gościom i Uczestnikom tradycyjne zestawy upominkowe.

Zawartość oryginalnych firmowych toreb Poczty Polskiej to głównie gadżety, które zostały przekazane nam jako organizatorom przez instytucje i firmy współpracujące.

Szczególnie i koniecznie trzeba podkreślić, że tak jak w minionych latach, tak i teraz realizacja wystawy współfinansowana była z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Corocznie coraz smaczniejsze dania przypadły do ust każdego, kto miał sposobność delektowania się nimi przy wspólnym stole.
Wiele osób bardzo serdecznie gratulowało mi tak świetnie zorganizowanej imprezy.
A to jest zasługa wielu kolekcjonerów, którzy przyszli nam z koleżeńskim wsparciem podczas technicznych prac.
Wszystkim Państwu bardzo pięknie dziękuję za ten gest stowarzyszeniowej solidarności.

Uprzejmie dziękuję pani dyrektor Jadwidze Bartków – Domagale i Jej zespołowi pracowników, którzy dzielnie nam pomagali przy organizacji imprezy.
Dziękuję wszystkim PT Wystawcom za udział i zaufanie jakim nas obdarzyli przekazując swoje materiały kolekcjonerskie.

Członkom Polskiego Związku Filatelistów, których reprezentuje tak ciekawie i godnie grono zrzeszone w Ogólnopolskim Klubie Zainteresowań Kolejnictwo życzę wielu wystawienniczych sukcesów.

Do zobaczenia za rok. Wrocław będzie w 2016 roku Europejską Stolicą Kkultury i nasze środowisko aspiruje do miana organizacji, która zapisze błyszczącą złotem kartę uczestnika tej wielkiej, historycznej imprezy.

Za Komitet Organizacyjny
Przewodniczący – Tadeusz B. Marcin Denes

I jeszcze mała chwila wspomnień:

Foto: Andrzej Trebik i Maciej Myrdzio