Aniśmy się obejrzeli, a już za nami otwarcie XVII Krajowej Brzeskiej Wystawy Kolekcjonerskiej – Brzeg 2015, a było to dokładnie w trzecim dniu września.
W przepięknym otoczeniu na trwale wpisanym we wszystko co brzeskie, czyli w Muzeum Piastów Śląskich, gdzie na każdym kroku patrzy na nas historia.

I elementem tej historii była cała ekspozycja niezwykle interesujących eksponatów, które pieczołowicie i bardzo oryginalnie graficznie zaprezentowało trzynastu kolekcjonerów.

Trzeba podkreślić, że hasło przewodnie, czy bardziej motto brzeskiej wystawy – „Gotyckie Impresje”, miało ścisłe odzwierciedlenie w walorach, które wzbudzały prawdziwe zdziwienie. To zdziwienie brało się z różnorodności walorów, które pasjonaci w sobie tylko wiadomy sposób tak ciekawie ujęli. Bo każdy z uczestników czynnych, czyli innego słowa używając wystawca, ze swoich zbiorów przedstawił materiały unikatowe. Bo tak po prostu, to skąd dzisiaj wziąć numizmaty, pocztówki czy inne walory z tak właśnie sprecyzowaną tematyką.

Aby pozyskać takie cymesy trzeba ogromnej wiedzy i determinacji połączonej z benedyktyńską cierpliwością. I te przedmioty są domeną tych kolekcjonerów, którzy w Brzegu mają swoją radość i satysfakcję.

W części oficjalnej wystąpienia władz miasta i powiatu. Ciekawy mini odczyt znakomitego piewcy Kresów, rektora Uniwersytetu w Opolu profesora Sławomira Niciei.

Liczne grono uczestników otrzymało wyróżnienia w formie dyplomów i podziękowań od Marszałka Województwa Opolskiego – Andrzeja Buły, Starosty Powiatu Brzeskiego – Macieja Stefańskiego i Burmistrza Brzegu – Jerzego Wrębiaka.

Tradycyjne zestawy upominkowe organizatorzy przygotowali bardzo szczodrze i z całą pewnością zadowolili obdarowanych.

Przygotowano słodki podwieczorek ze świetną kawą, gdzie wielu z nas uczestników mogło sobie w oparach kofeiny i teiny pogaworzyć.
Po kalorycznym wzmocnieniu dla ciała, dla dusz przybyłych osób Pan dyrektor Muzeum Piastów Śląskich, Paweł Kozerski , przemiły gospodarz przygotował koncert muzyki kameralnej. Dwie artystki (flet i pianino), wykonały kilka utworów z epoki nawiązującej do klimatu wystawy.

Było bardzo sympatycznie i po twarzach obecnych na tym otwarciu ludzi było widać duże zadowolenie.

Z całą pewnością taką też satysfakcję ma niestrudzony szef naszego brzeskiego Koła Terenowego – Tadeusz Sadowiński. Ale od prawieczy wiadomo, że jeden człowiek chociażby z ogromną jak Everest mocą wiele nie zdziała, wszak ma tylko dwie dłonie.
Rokrocznie cała organizacja brzeskich wystaw to świetnie się rozumiejąca i współpracująca grupa osób.
Teraz także Pani Brygida Jakubowicz przychylała wszystkim nieboskłonu. Teraz także Pani Mirosława Ewa Łabudzińska pełniła honory Poczty Polskiej.
Teraz także Pan Andrzej Peszko wspierał mocą Urzędu Miejskiego działania całej grupy, by cała uroczystość otwarcia wypadła maksymalnie najlepiej.

Wierzę, że z takimi przekonaniami wszyscy opuścili gościniec brzeskiego zamku, by zachować jego wspaniałe mury pod powiekami na długi czas.

W imieniu władz Koła Terenowego w Brzegu i władz Zarządu już teraz zapraszam wszystkich naszych członków na wystawę w przyszłym roku. Ekspozycja w 2016 roku poświęcona będzie Kresom.

Tadeusz B. Marcin Denes – prezes SKwW

I jeszcze kilka ujęć fotograficznych:

Autorzy zdjęć: Andrzej Trebik i Maciej Borowski