Wystawowe wspomnienia
„100-LECIE POLSKIEJ PIŁKI NOŻNEJ”
Koło Terenowe w Brzegu Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu zorganizowało kolejną wystawę w tym mieście. Tym razem okazją była 100. rocznica założenia Polskiego Związku Piłki Nożnej. Wystawa wpisywała się w długi szereg imprez i uroczystości związanych z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. PZPN jest więc jednym z najstarszych i jednocześnie największym polskim związkiem sportowym. Można spytać: dlaczego właśnie piłka nożna? Odpowiedź jest prosta – jest to najpopularniejsza w świecie a także w Polsce dyscyplina sportu. Piłka nożna jest dla wszystkich, nie bacząc na płeć, wiek czy kolor skóry. Futbol pełni rolę integrującą, wychowawczą, wspierającą zdrowy styl życia.
Wystawa pokazana była w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Brzegu w dniach od 17 do 20 października 2019 roku. Środowisko kolekcjonerskie z Opolszczyzny i Dolnego Śląska tym razem reprezentowane było przez następujących wystawców: Józefa Gołębiowska, Jerzy A. Gołębiowski, Dariusz Świdziński, Adam Piotrowicz, Romuald Nowak, Zenon Czajka, Andrzej Cyprys, Bronisław Werhun. Brzeskie pamiątki piłkarskiego klubu „Stal” począwszy od lat 70-tych ub. stulecia pokazało ponadto dzisiejsze Brzeskie Towarzystwo Piłkarskie STAL.
Na wystawie można było obejrzeć futbol głównie na walorach filatelistycznych i telekartystycznych z Polski i całego świata. Były tam zbiory kart telefonicznych, znaczków i kartek pocztowych, okolicznościowych kopert ozdobnych. Mieliśmy także bogaty zbiór polskich i zagranicznych monet kolekcjonerskich. Na wszystkich tych „nośnikach” piłkę pokazano w różnych układach i konfiguracjach: historia mistrzostw świata, historia mistrzostw Europy, inne wielkie wydarzenia piłkarskie, gwiazdy futbolu, wielkie kluby piłkarskie itp.
Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się wystawione przedwojenne kartki pocztowe oraz fotografie. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. wyglądał stadion w Brzegu, a także inne obiekty rekreacyjne. Ciekawostką były pokazane pamiątki nieżyjącego już sędziego piłkarskiego klasy międzynarodowej Aleksandra Cyprysa.
Podziwialiśmy także niezwykłą kolekcję birofiliów, czyli różnych przedmiotów związanych z piwem, tematycznie pokazujących piłkę nożną. Bardzo bogaty zbiór kapsli, kufli, podstawek piwnych, otwieraczy i wielu innych gadżetów. Powszechnie wiadomo, że browary i wielkie koncerny piwowarskie są sponsorami wielu klubów, lig piłkarskich a także imprez mistrzowskich na poziomie europejskim i światowym.
Zarząd Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu składa podziękowania instytucjom, które wsparły organizację tegorocznej wystawy. Były to: Urząd Miasta w Brzegu, Starostwo Powiatowe w Brzegu, Poczta Polska S.A., Opolski Związek Piłki Nożnej, MOSiR, BPEC i PWiK. Trudno byłoby wystawę organizować, gdyby nie pomoc sponsorów i praca wolontariuszy. Słowa wdzięczności należą się więc Panoramie Racławickiej, Restauracji „Mario” , Kwiaciarni „Izabel” – Izabela Kędzierska, Przedsiębiorstwu Handlowo-Usługowemu „Alimar” – Jan Dorociak, Drukarni „Od A do Z” – Jerzy Pietras, a także Tadeuszowi Sadowińskiemu, Henrykowi Wujkowi i Tomaszowi Kaflowi.
Poniżej do przejrzenia kilka fotograficznych migawek autorstwa Józefy i Jerzego Gołębiowskich: