W czwartek 12 maja br. odbyło się uroczyste otwarcie XIII Wrocławskiej Krajowej Wystawy Kolekcjonerskiej – Wrocław 2011, której tematem przewodnim był „Transport”.

W samo południe zabrzmiały dźwięki dwóch akordeonów, którymi w nowatorski sposób powitaliśmy licznie przybyłych PT Gości i Wystawców.
Kilkuminutowy koncert, na tym przeżywającym renesans instrumencie klawiszowym, dali ojciec i syn, czyli panowie Jacek i Jakub Gąsiorowie. Zebrani byli pod dużym wrażeniem tej muzyki, acz nie często mamy możliwość wysłuchania jej wykonania na akordeonie, jak się to mawia na żywo, nowocześni puryści pisaliby „in live”, a tych (nowoczesnych purystów) u nas istny wysyp …

Wystarczyło zobaczyć, że na podium Domu Kultury „Kolejarz” na wrocławskim Dworcu Świebodzkim stanął znany tysiącom wrocławian guru miasta Bronisław Jan Zathey i było już wiadomo, że będzie pięknie, po polsku ze swadą i soczyście. To prowadzenie całego otwarcia przez wspomnianego pana Bronisława dodało kolorytu tej inauguracji naszej wystawy.

Ważnym elementem tego dnia było wręczenie trzem naszym członkom, bardzo cenionej w środowisku odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej. Na wniosek Marszałka Województwa Dolnośląskiego przyznał je Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Wyróżnienia przekazał ze świetnym uzasadnieniem Jacek Gawroński – dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu.
Otrzymali je za ogromne zaangażowanie i pracę na rzecz polskiego ruchu kolekcjonerskiego Maciej Bronisław Borowski, Jerzy Andrzej Gołębiowski i Tadeusz B. Marcin Denes. To pierwsze tej miary oficjalne wyróżnienia dla działaczy naszej organizacji, jak i dla całego Stowarzyszenia.

Kilka minut później mogliśmy wręczyć wszystkim gościom i wystawcom nasze zestawy upominkowe. To już tradycja bardzo lubiana przez setki kolekcjonerów, którzy dotychczas brali udział w naszych wystawach. To również przesympatyczna niespodzianka dla gości, których niejednokrotnie takie wyróżnienie mile dziwi.
Chcemy w ten sposób złożyć podziękowanie tym wszystkim, którzy swoim zrozumieniem dla naszych działań umożliwiają nam realizowanie kolejnych wystaw. Teraz edycji numer trzynaście …

Świetnie jak zawsze w pamięci wszystkich biorących udział w tegorocznej wystawie zapisała się Poczta Polska. Hitem wystawy był karnet papieski. Wysmakowane wydawnictwo upamiętnia majowa beatyfikację. Stoisko pocztowe z atrakcyjnymi nowościami flatelistycznymi profesjonalnie obsługiwały sympatyczne panie –  Ewa i Urszula. To dzięki staraniom dyrektora Wojciecha Ziembolewskiego oraz pań Iwony Banach i Joanny Rupnickiej rzesza filatelistów miała istny raj. Najpiękniej dziękujemy za życzliwość, a także za kartki pocztowe i okolicznościowy datownik.

A tuż po wręczeniu upominków był czas na smakowity poczęstunek. Pełna integracja przy stole przywołała wspomnienia naszych polskich dziejów i znanych od stuleci spotkań właśnie przy suto zastawionych stołach. U nas takowe też były. I stoły i nastawiane na nich różności. Czy suto …?! Niechaj każdy,będąc uczestnikiem tej biesiady, odpowie sobie sam. Wymieniano opinie i poglądy. Kolekcjonerzy poznawali się osobiście. Niezmiennie ten czas około-stołowy brata ludzi, którzy rozumieją się w pół słowa, wszak zbliża ich niewidzialna więź pasji.

Zewsząd słychać było dużo bardzo pozytywnych opinii o otwartej wystawie. Trzeba podkreślić, że udało nam się dzięki Telekomunikacji Polskiej, jak się to teraz urokliwie określa, zrewaloryzować nasz ekrany wystawowe. To ogromnie podniosło wygląd i estetykę całej sali wystawowej w Domu Kultury „Kolejarz, który teraz jest na Dworcu PKP Wrocław – Świebodzki.

Poziom samej ekspozycji dla ludzi parających się szeroko pojętą logistyką był oceniany jako szalenie atrakcyjny. Po raz pierwszy w kraju, pod jednym dachem zgromadzono tak różnorodnie zbudowane zbiory, które łączy słowo – „Transport”.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego z prawdziwą przyjemnością chciałbym złożyć serdeczne podziękowanie wszystkim wystawcom za takie staranne i pięknie opracowane zbiory i kolekcje.

Prestiżem i wyróżnieniem dla nas jako organizatorów był fakt, że patronatem honorowym tegorocznej ekspozycji obdarzyło nas Ministerstwo Infrastruktury, a przewodniczącym Komitetu Honorowego został pan wiceminister tego resortu Andrzej Massel.

Dziękuję wszystkim firmom i instytucjom, bez których zorganizowanie naszej wystawy byłoby bardzo trudne. Wszak i czasy takie niestety mamy!
Ale już na pewno ta wystawa i pozostałe, które już zapisane są w annałach naszej historii, nie byłaby możliwa gdyby nie wszechobecna pomoc i życzliwość ze strony Telekomunikacji Polskiej i ścisłego kierownictwa narodowego emitenta. W przyszłym roku będziemy obchodzić 15 – lecie istnienia Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu. Wierzymy, że te uroczystości mogą się odbyć tylko w oparciu i współpracę z naszą Tepsą!

Skłaniam nisko głowę przed Państwem i dziękuję, że obdarzacie nas przyjacielskim uściskiem. Za państwa serdeczność przekazujemy naszą najbardziej ludzką wdzięczność kolekcjonerskich serc.

Do zobaczenia w maju Anno Domini 2012!!!

W imieniu Komitetu Organizacyjnego
Tadeusz B. Marcin Denes
Przewodniczący

16 maja A.D. 2011